Špičky řecké vládnoucí strany Syriza zamítly návrh neuhradit Mezinárodnímu měnovému fondu příští splátku řeckého dluhu. S návrhem přišli stoupenci tvrdého jádra této levicové strany, kteří vyzývali rovněž ke znárodnění řeckých bank. Informovala o tom agentura AP.

Ústřední výbor formace Syriza ale návrh takzvané Levicové platformy odmítl rozdílem 20 hlasů. Pro zamítnutí hlasovalo 95 z celkem 201 členů výboru, 75 jich bylo proti. Jeden hlasovací lístek byl odevzdán prázdný. Třicet zbývajících členů se před hlasováním odebralo zpět domů, napsala AP.

Řecký ministr životního prostředí a energie Panajotis Lafazanis, který stojí v čele krajního levicového křídla formace Syriza, v neděli prohlásil, že odchod Řecka z eurozóny by nebyl katastrofou a nesplacení dlužné částky MMF by nebylo teroristickým činem, citovala jej AP.

Řecký ministr vnitra Nikos Vutsis v soukromé řecké televizi Mega v neděli prohlásil, že Atény další dluhy MMF nesplatí, protože na to nemají dostatek financí. Tyto dluhy jsou splatné v červnu.

Řecko zoufale čeká na výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur, v přepočtu téměř 200 miliard korun, z dobíhajícího záchranného programu, který po prodloužení v únoru končí v červnu. Eurozóna ale odmítá částku, z které chtějí Atény zejména splácet svoje mezinárodní dluhy, vyplatit do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Strana Syriza podle AP namísto návrhu svého levicového křídla schválila text, ve kterém stojí, že vláda nepodepíše dohody, jejichž základem by byly předešlé záchranné programy pro Řecko, a odmítne "ultimáta" "fanatiků do úsporných opatření". Strana se ale nadále domnívá, že je možné dosáhnout vzájemně výhodné dohody.

Možnost nezaplacení splátky MMF 5. června v pondělí vyloučil i mluvčí vlády. "Do míry, v jaké jsme schopni platit své závazky, je platit budeme. Je zodpovědností vlády, aby byla schopna všechny pohledávky splatit," uvedl Sakellaridis. "Na základě potíží, které máme s likviditou, ale nutně potřebujeme dosáhnout co nejdříve dohody s eurozónou," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru