Nadace Via otevřela nominace 18. ročníku Ceny Via Bona, která oceňuje české filantropy. Jde o prestižní ocenění lidí i firem za jejich dobročinné úsilí v Česku. Nominovat na cenu může kdokoliv - firmy, neziskové organizace, školy i jednotlivci z řad veřejnosti.
 
„Nominací filantropa ze svého okolí lidé mohou vyjádřit poděkování za poskytnutou podporu a vyzdvihnout důležitou pomoc, která míří k inovativním a inspirativním projektům, říká Martina Vošahlíková, manažerka Programu rozvoje filantropie Nadace Via. „Stejně tak se jedná o příležitost upozornit na příklady hodné následování a ukázat, že se kolem nás dějí také dobré ​věci“ dodává.

Cenu pořádá Nadace Via pod záštitou Velvyslanectví USA. Uzávěrka pro nominace je do 12. června a vyhlášení vítězů se uskuteční na slavnostním ceremoniálu 6. října v Praze.

Letošní ročník představí dvě novinky: Cena za dar ze závěti si klade za cíl uvést toto téma do širšího povědomí. Poprvé v tomto roce bude navíc možné účastnit se hlasování v rámci hlasování veřejnosti, které bude probíhat od začátku září 2015 na webových stránkách ceny ww.cenaviabona.cz.

Nominovat lze dále v kategoricích Cena pro individuálního dárce, která je určena osobnosti či mecenáši, jenž nezištně z vlastních peněz podporuje neziskovou organizaci nebo významně přispěl na konkrétní počin v kulturní, sociální, vzdělávací nebo ekologické oblasti, či v oblasti místního rozvoje.
 
Cena pro mladé filantropy je určena pro děti a mládež ve věku do 26 let. Oceněni mohou být jednotlivci, skupiny, celé třídy základních, středních a vysokých škol, členové volnočasových sdružení a klubů a další, kteří přispívají k uskutečňování dobročinných projektů.

Cenu za osobní zaujetí, takzvaný Srdcař roku, může získat člověk, který se s výrazným osobním nasazením angažuje ve prospěch dobročinných projektů nebo konkrétní neziskové organizace. Cena pro malou a střední firmu je zase určena dárci, který podporuje obecně prospěšnou činnost a který může být dobrým příkladem přístupu k dárcovství. A stejně tak je to i cena v této kategorii pro velkou firmu. Cena za otevírání nových cest upozorňuje na dárce nebo dobrovolníky, kterým se podařilo pro možnosti podpory otevřít nové téma, nebo nalezl nový přístup a neotřelý způsob řešení tradičních problémů.
 
Nadace Via vznikla v roce 1997. Podporuje aktivní lidi, kteří chtějí změnit své okolí k lepšímu a snaží se přispět k rozvoji komunitního života a obnově filantropie v Česku.​ Mezi loňskými oceněnými jsou například Kvido Štěpánek za dlouhodobou pomoc a podporu řady neziskových organizací jako například Orlickoústecká nemocnice, UNICEF, sdružení Jasněnka nebi Nadace charty 77.

„Pokud mám možnost pomoci, tak je potřeba to udělat, protože my, kteří jsme zdraví, zajištění a pomoc druhých nepotřebujeme, bychom měli pomáhat těm potřebným. Neříkejme nikdy: ať to zařídí stát. Pokud mám pocit, že by se mělo něco změnit, měl bych se o to zasloužit především sám," myslí si Štěpánek.

Ocenění získal i Petr Sýkora za osobní nasazení a odvahu, se kterými přistoupil ke svému projektu Dobrý anděl. Za více než 30 měsíců existence nadačního fondu Dobrý anděl pomohl rozdělit více než 1 500 rodinám s nemocnými dětmi téměř 90 milionů korun. Z firem byla oceněna například Avast Software za rozvoj péče o seniory v Česku a dlouhodobou pomoc občanskému sdružení Cesta domů, která díky tomu mohla posílit stabilitu zdravotního týmu a zvýšit kapacitu poskytované pomoci.

Související