Německá ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila růst proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z 0,7 procenta v závěru loňského roku. Hlavním motorem růstu přitom byla domácí poptávka. Vývoz, který bývá tradičně hlavním tahounem růstu, naopak ekonomiku brzdil. Uvedl to dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předchozí předběžné údaje z poloviny tohoto měsíce.

V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,1 procenta, což je rovněž stejné tempo, které uváděl předběžný odhad. V závěru loňského roku HDP expandoval tempem 1,6 procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Domácí poptávka zvýšila růst HDP o půl procentního bodu. Naopak zahraniční obchod snížil ekonomický růst o 0,2 procentního bodu, uvedla agentura Reuters.

Statistický úřad dodal, že investice ve stavebnictví v prvním čtvrtletí vzrostly ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,7 procenta. Hrubé kapitálové investice stouply o 1,5 procenta. Veřejná spotřeba se zvýšila o 0,7 procenta a soukromá o 0,6 procenta.

Za celý loňský rok německá ekonomika, na které je závislá i řada českých firem, vzrostla o 1,6 procenta. Německá vláda zvýšila minulý měsíc odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem růstu počítá i příští rok. Přední německé hospodářské instituty předpokládají v letošním roce expanzi o 2,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru