PPF bance stoupl v roce 2014 čistý zisk meziročně o 22 procent na 700 milionů korun. Bilanční suma banky vzrostla o tři procenta na 108,2 miliardy korun. PPF o tom informovala ve čtvrtek. Všem bankám v Česku stoupl loni podle dat ČNB souhrnný čistý zisk meziročně o 2,41 miliardy na 63,46 miliardy korun.

"Vzhledem k významné expozici v Rusku byla pro PPF banku výzvou tamní hospodářská krize. Zásluhou konzervativního přístupu a rychlé reakce jsme dokázali ztráty plynoucí z našich ruských expozic udržet na přijatelných úrovních a zvýšit celkový čistý zisk o pětinu na 700 milionů korun," uvedl generální ředitel PPF Banky Petr Jirásko.

Celkové úrokové výnosy banky vzrostly meziročně o 2,6 procenta na 2,866 miliardy korun a čistý úrokový výnos vzrostl o 10,1 procenta na 2,133 miliardy. Čisté výnosy z poplatků a provizí mírně klesly loni o 2,8 procenta na 280 milionů korun. 

V roce 2014 vykázala PPF banka ztrátu z finančních operací 333 milionů korun. Změna proti roku 2013 je ovlivněna zajišťováním úrokových výnosů a také vyplývá z poklesu výsledku obchodování s cennými papíry, což souvisí s velkou rozkolísaností ruského trhu. Celková kapitálová přiměřenost banky dosáhla koncem minulého roku 14,73 procenta.

Pohledávky za klienty klesly meziročně o 33 procent na 23,4 miliardy korun a představovaly 22 procent celkových aktiv. Důvodem poklesu je hlavně snížení objemu v oblasti strukturovaného a exportního financování a je ovlivněno ruským trhem.

Hlavním zdrojem financování zůstaly závazky vůči klientům, které v roce 2014 vzrostly o tři miliardy korun na 79 miliard, a ke konci loňského roku představovaly 73 procent celkové bilanční sumy. 

PPF banka je součástí mezinárodní investiční skupiny PPF. Držitelem 92,96 procenta akcií banky je PPF Group N.V., podíl 6,7 procenta drží Hlavní město Praha. Banka se zaměřuje zejména na poskytování finančních, investičních a poradenských služeb vybraným klientům a na privátní bankovnictví. Mezi její klienty patří především finanční instituce, střední a velké podniky s českým kapitálem a subjekty komunální sféry.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru