Tuzemská divize rakouské finanční skupiny Raiffeisenbank v prvních třech měsících roku zvýšila svůj čistý zisk na 701 milionů korun. Výdělek společnosti, která je pátou největší domácí bankou a své služby v Česku poskytuje od roku 1993, meziročně vzrostl o 38,4 procenta. Aktiva banky vzrostla o 16,3 procenta na 223 miliard korun, sdělil ve čtvrtek mluvčí banky Tomáš Zavoral.

K růstu čistého zisku mimo jiné přispěla obezřetná nákladová politika a dobrá kvalita úvěrového portfolia, a tedy i nižší tvorba opravných položek, komentoval výsledky generální ředitel banky Igor Vida.

Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank meziročně vzrostly o 9,2 procenta na 1,5 miliardy korun kvůli vyššímu objemu poskytnutých úvěrů. Čisté příjmy z poplatků klesly o 10,4 procenta na 461 milionů korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, se snížily o 7,5 procenta na 284 milionů korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Objem poskytnutých úvěrů meziročně vzrostl o 12,9 procenta na 174,8 miliardy korun. Rostlo financování domácností (spotřebitelské úvěry a hypotéky) i firem. Objem přijatých vkladů stoupl o 12,4 procenta na 160,3 miliardy korun. Provozní náklady meziročně mírně klesly o 0,8 procenta na 1,3 miliardy korun, především v důsledku úsporných opatření.

Kapitálová přiměřenost banky ke konci čtvrtletí dosáhla 15,16 procenta proti 13,1 procenta ke konci prvního čtvrtletí minulého roku.

Z konkurenčních bank České spořitelně klesl ve čtvrtletí čistý zisk meziročně o 8,4 procenta na 3,7 miliardy korun. Čistý zisk Komerční banky naopak stoupl o 12,2 procenta na 3,5 miliardy korun, ČSOB vzrostl o pět procent na 3,8 miliardy korun a UniCredit Bank ČR a Slovensko o 58 procent na 1,7 miliardy korun.

Rakouské matce čistý zisk klesl o polovinu

Rakouské finanční skupině Raiffeisen Bank International (RBI) klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o téměř polovinu na 83 milionů eur (2,3 miliardy korun). Banka uvedla, že její hospodaření ovlivnil vývoj směnných kurzů a také pokles čistých úrokových příjmů, který byl výraznější než pokles rezerv na ztrátové úvěry.

Výsledek nicméně překonal očekávání analytiků i samotné banky, jejíž prognóza počítala se ziskem 58 milionů eur. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 73,9 milionů eur. Zisk před zdaněním se ve čtvrtletí snížil o 22 procent na 188 milionů eur.

RBI potvrdila výhled na letošní rok, podle kterého zřejmě bude už druhým rokem za sebou ztrátová. Přispějí k tomu náklady na restrukturalizaci, které podle dřívějších odhadů mají dosáhnout až 550 milionů eur. Loni banka vykázala ztrátu 493 milionů eur.

Na hospodaření RBI měl negativní vliv i vývoj směnných kurzů, například zpevnění švýcarského franku vůči některým měnám či propad kurzu ukrajinské hřivny. Ukrajinská divize banky vykázala ztrátu 82 milionů eur, hlavně kvůli prudkému poklesu tamní měny.

RBI plánuje v rámci rozsáhlé restrukturalizace prodat aktivity v Polsku a ve Slovinsku a rovněž svou divizi Zuno. V Rusku, Asii a ve Spojených státech pak zvažuje omezení aktivit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru