Německá banka Deutsche Bank se začala připravovat na možný odchod Británie z Evropské unie. Mluvčí peněžního ústavu podle agentury Reuters oznámila, že společnost ustavila pracovní skupinu, která bude uvažovat o přesunu některých operací do Německa nebo do jiných zemí eurozóny v případě, že Británie opustí osmadvacítku.

Referendum o setrvání země v unii slíbil konzervativní premiér David Cameron v kampani před květnovými volbami, které jeho straně přinesly vítězství.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Pracovní skupina bude prozkoumávat různé scénáře takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, a jejich důsledky na činnost peněžního domu v zemi, sdělila mluvčí.

Podle listu Financial Times je Deutsche první bankou, která veřejně oznámila, že se oficiálně zabývá možnými následky slíbeného referenda. Očekává se, že podobné kroky zahájí i jiné peněžní ústavy s rozsáhlými operacemi v Británii, napsala agentura Reuters.

Cameron ve snaze získat podporu co největšího počtu euroskeptických spoluobčanů před volbami slíbil, že v případě svého vítězství bude vyjednávat o změně vztahů Británie s EU a poté do roku 2017 uspořádá referendum o setrvání země v unii. Bezprostředně po volebním úspěchu své strany splnění tohoto slibu potvrdil.

Guvernér britské centrální banky Mark Carney minulý týden uvedl, že je důležité, aby vláda v Londýně vnesla jasno do toho, jak hodlá v otázce referenda postupovat. Mnoho zástupců byznysu si ve snaze omezit nejistotu přeje referendum už v příštím roce, napsala agentura AP.

Deutsche Bank je největší německou bankou a druhou největší bankou podle aktiv v eurozóně. V Británii začala působit v roce 1873, v současnosti má v zemi téměř 9000 zaměstnanců.