Výrobní ceny v dubnu meziročně opět klesly v zemědělství a průmyslu. Ceny zemědělských výrobců se snížily o deset procent a průmyslových výrobců o 2,6 procenta. Naopak ceny stavebních prací stouply o jedno procento. U tržních služeb byly ceny vyšší proti loňskému dubnu o 0,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rovněž v meziměsíčním srovnání se ceny v zemědělství snížily, zatímco v průmyslu stouply.

"Celková čísla za výrobní inflaci nepřinášejí žádné překvapení a stejně jako ve většině evropských zemí se ceny ve výrobě ještě stále snižují. Obrat přinese až silnější poptávka nebo třeba zdražení energií, které ovšem v dohledné době moc pravděpodobné není," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Meziroční pokles cen průmyslových výrobců je přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nadále tažen zejména poklesem cen ropy a také nadprůměrnou úrodou v minulém roce. "Tyto faktory budou udržovat meziroční dynamiku cen průmyslových výrobců zápornou i v následujícím období," uvedl.

Ceny zemědělských výrobců byly proti březnu nižší o 0,2 procenta, zlevnilo mléko a vejce, naopak zdražila čerstvá zelenina, ovoce a drůbež. V průmyslu se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta, přičemž nejvíce se zvyšovaly ceny chemických látek a výrobků.

Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily ve srovnání s březnem o 0,1 procenta a ceny tržních služeb v podnikatelské sféře o půl procenta. Zdražovaly reklamní služby, průzkum trhu a architektonické a inženýrské služby, zlevnily však služby v oblastech nemovitostí a zaměstnání.

Klesly i exportní ceny

Ceny v zahraničním obchodě v březnu v meziročním srovnání taktéž klesly, zejména kvůli zlevnění minerálních paliv. Ve srovnání s loňským březnem se dovozní ceny podle ČSÚ snížily o 0,9 procenta, ceny vyváženého zboží klesly o 0,5 procenta. V meziměsíčním srovnání se vývozní ceny snížily o 0,4 procenta a dovozní vzrostly o 0,3 procenta.

Ceny zahraničního obchodu meziročně klesly poprvé loni v prosinci, po 13 měsících růstu, pokles pak statistici hlásili i v dalších měsících.

Exportní ceny v meziročním srovnání ovlivnilo především zlevnění paliv o 13,3 procenta. Klesly i ceny chemikálií, a to o 5,3 procenta. Potraviny zlevnily o 5,1 procenta a ostatní suroviny o 4,5 procenta. Naopak o jedno procento zdražily stroje a dopravní prostředky.

graf1  

V dovozu klesly ceny minerálních paliv o 23,6 procenta. Dolů, konkrétně o 10,9 procenta, šly i ceny ostatních surovin, chemikálie zlevnily o 2,8 procenta. Největší růst cen ČSÚ zaznamenal u průmyslového spotřebního zboží, strojů a dopravních prostředků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru