Americké akciové trhy zahájily týden mírným vzestupem a jejich hlavní indexy se vyšplhaly na nová rekordní maxima. Wall Street táhl nahoru růst akcií technologického gigantu Apple, zprávy o chystaných akvizicích a fúzích a další známky slabšího ekonomického růstu, který by mohl oddálit zvýšení úrokových sazeb.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dow Jonesův index v pondělí posílil o 0,14 procenta na 18 298,88 bodu a o deset bodů překonal dosavadní rekord z počátku března. Širší index S&P 500 stoupl o 0,3 procenta na 2129,2 bodu, což znamenalo třetí den růstu na nová maxima za sebou. Souhrnný index technologického trhu Nasdaq skončil na 5078,44 bodu se ziskem 0,6 procenta.

Akcie Applu posílily o 1,1 procenta na 130,19 dolaru. Trh reagoval na to, že investor Carl Icahn, jeden z deseti největších akcionářů firmy, řekl, že kurz Applu je "stále dramaticky podhodnocený" a že by se měl pohybovat kolem 240 dolarů. Icahn poprvé mluvil o podhodnoceném kurzu Applu v říjnu a od té doby akcie firmy získaly více než 25 procent.

Obrázek slabší ekonomické expanze potvrdily údaje o květnovém zhoršení nálady mezi stavebními firmami na americkém trhu obytných nemovitostí. Slabší ekonomika vyvolává mezi investory do akcií naděje na to, že americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby později, než se dosud očekávalo.

Americký dolar na devizových trzích všeobecně zpevňoval. Zotavil se tak z výprodejů, které jej v posledních týdnech dostaly na nižší úroveň.

Euro, jehož hodnota vůči dolaru stoupla za poslední měsíc o téměř devět procent, vůči americké měně v pondělí ztratilo 1,3 procenta na 1,1299 dolaru za euro. Zaznamenalo tak nejvýraznější pokles od poloviny března. V pátek se přitom evropská měna dostala až na 1,1468 dolaru za euro, nejvyšší úroveň za více než tři měsíce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru