Rakouský ropný a plynárenský koncern OMV v prvních třech měsících roku vydělal o 46 procent méně než loni. Čistý zisk společnosti klesl na 163 milionů eur (4,4 miliardy korun). Zisk před zdaněním a úroky (EBIT) společnosti mezikvartálně klesl o 87 procent na 333 milionů eur (9,1 miliardy korun), uvedla skupina na svých webových stránkách.

Na horším výsledku se podepsal především propad ceny ropy Brent, která ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku klesla o 50 procent. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za nižší zisky OMV může také pokles těžby ropy zejména kvůli bezpečnostním problémům v Libyi, které vedly k zastavení těžby v dané oblasti. Stejně tak byla zastavena těžba ze stejného důvodu i v Jemenu. Celková denní produkce ropy podle údajů společnosti klesla o pět procent. Pokles těžby nedokázalo zvrátit ani zvýšení produkce v Norsku a v Rumunsku.

OMV letos plánuje kapitálové výdaje ve výši 2,7 miliardy eur a celková těžba bez Libye a Jemenu by měla činit zhruba 300 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně. Těžba v Norsku a na Novém Zélandu má růst, slabší však bude zřejmě výkon turecké Petrol Ofisi kvůli regulačním změnám v zemi.

OMV patří mezi největší ropné společnosti ve střední a východní Evropě. V České republice působí skupina od roku 1991, v roce 2005 v tuzemsku koupila síť čerpacích stanic Aral.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru