Polská společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW), která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, hledá partnery, kteří by jí pomohli financovat dva projekty zaměřené na zvýšení těžby vysoce kvalitního koksovatelného uhlí. Oznámil to generální ředitel JSW Edward Szlek.

JSW plánuje posílit své zaměření na koksovatelné uhlí, protože u termálního uhlí, používaného pro výrobu elektřiny, očekává nižší poptávku. Dalším investicím však brání obtížná finanční situace firmy, JSW proto hledá zájemce, kteří by jí pomohli zvýšit těžbu v jejích dolech Budryk a Knurów-Szczyglowice na jihu Polska. Každý z projektů má podle agentury Reuters stát kolem 300 milionů zlotých (dvě miliardy korun).

"Předpokládáme, že v červnu začneme jednat s partnery, kteří budou mít zájem pomoci nám urychlit projekty," řekl Szlek novinářům. Dodal, že podniky by mohl podpořit polský investiční fond PIR a státní agentura pro průmyslový rozvoj ARP.

JSW loni vytěžila téměř deset milionů tun koksovatelného uhlí a čtyři miliony tun antracitu. Ve čtvrtek ale firma oznámila, že její ztráta v prvním čtvrtletí stoupla na 198 milionů zlotých z loňských 90 milionů zlotých. Důvodem byly klesající ceny uhlí a mimořádné náklady způsobené dvoutýdenní stávkou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru