Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v březnu v přebytku 26,7 miliardy korun. Uvedla to v pátek Česká národní banka. V únoru činil přebytek 33 miliard korun. Za celý loňský rok platební bilance poprvé v historii země skončila přebytkem, a to 26,1 miliardy korun.

Aktuální čísla nelze podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy hodnotit jinak než v superlativech. "Tuzemským exportérům stále pomáhá intervenčně oslabená koruna, avšak jen ona za jejich úspěšností není. Ta je také dána evidentní schopností přeorientovat se na nové trhy v reakci na geopolitické otřesy, zejména ten mezi Ukrajinou a Ruskem. Navzdory loňským pesimistickým proroctvím si zatím rusko-ukrajinský konflikt na českém zahraničním obchodě v podstatě nevybírá žádnou významně negativní daň," uvedl.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Přebytek obchodu se zbožím a službami činil v březnu 29 miliard korun. Bilance prvotních důchodů byla v pasivu 23,9 miliardy korun, byly vyplaceny dividendy ve výši 22,8 miliardy. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do ČR 24,4 miliardy, doplnila ČNB.

Odliv kapitálu na finančním účtu byl 19,6 miliardy korun a saldo přílivu zahraničních investic 13,1 miliardy. Saldo přílivu přímých investic, tedy čistých výpůjček ze zahraničí, v ročním úhrnu v posledních měsících stagnuje. Saldo odlivu portfoliových investic 4,3 miliardy korun bylo ovlivněno zvýšením investic rezidentů do nerezidentských cenných papírů. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu vykazuje pozvolné zvyšování odlivu kapitálu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru