Ztráta polské společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW), která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, se v prvním čtvrtletí zvýšila na více než dvojnásobek loňské úrovně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Firma ve čtvrtek oznámila, že hlouběji do červených čísel ji vedle nadále klesajících cen uhlí stáhly také náklady vyvolané dvoutýdenní stávkou.

Čistá ztráta JSW stoupla na 198 milionů zlotých (1,3 miliardy korun) z předchozích 90 milionů zlotých ve stejném období loňského roku. Analytici podle ankety agentury Reuters v průměru odhadovali negativní výsledek na 200 milionů zlotých.

Hospodaření JSW podkopávají nízké ceny koksovatelného uhlí. Podnik navíc na přelomu ledna a února zasáhla stávka horníků na protest proti propouštění a snižování nákladů. Více než dvoutýdenní stávka znamenala pro JSW denní výpadek tržeb v objemu asi 30 milionů zlotých a vedla k odchodu výkonného šéfa firmy Jaroslawa Zagórowského.

JSW zaměstnává přes 26 tisíc lidí. Za loňský rok vytěžila kolem 14 milionů tun uhlí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru