Prezident Miloš Zeman v rámci návštěvy Olomouckého kraje navštívil ve čtvrtek Zlaté Hory na Jesenicku a podpořil těžbu zlata v této oblasti. Prezident podporuje návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na obnovení těžby, která byla zastavena v roce 1993. "Přimluvím se za to, nechci, aby zůstalo jen u planých slibů," uvedl Zeman.

Podle něj by těžba v regionu sužovaném vysokou nezaměstnaností mohla v následujících letech dát práci až třem stovkám lidí a další pracovní místa by vznikla v návazných provozech. "Cena zlata na světových trzích se od zastavení těžby mnohonásobně zvýšila, takže těžba by byla rentabilní," dodal Zeman. S obnovením těžby kovů včetně zlata počítá nová surovinová politika státu, kterou nedávno připravilo MPO.

Od ukončení těžby zlata ze Zlatých Hor a okolí odešlo více než dva tisíce lidí. "Celkový počet obyvatel Zlatých Hor se za posledních 15 let snížil o 2 000. To je při celkové velikosti vašeho města obrovská krvácející rána," řekl Zeman.

Podmínkou ale je, že se taková těžba musí ekonomicky vyplatit. Podle dohadů jsou v okolí Zlatých Hor několikatunové zásoby drahého kovu. Vedení státního podniku Diamo už dostalo za úkol vypracovat studii proveditelnosti těžby zlata v tomto regionu.

Plánovaná těžba zlata by podle Zemana neměla nepříznivý dopad na životní prostředí. "Jsem proti těžbě zlata metodou kyanidového loužení, protože ničí spodní vody. Ale tady je hlubinná těžba," podotkl Zeman. Při hlubinné těžbě se zlatá ruda těží hornickým způsobem, který je šetrný k přírodě. Ze Zlatých Hor by byla převážena do zpracovatelského závodu v Belgii. Ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) za jeho snahu obnovit těžby zlata prezident pochválil. 

Zeman také řekl, že potenciálem oblasti je i obrovská zásoba dřeva, které se často vyváží surové. Prezident by raději viděl dřevozpracující závody přímo ve Zlatých Horách. "Odolejte útokům ekoteroristů, ať to tady nedopadne jako na Šumavě," dodal.

Dobývání zlata má na Zlatohorsku staletou tradici. Prvními písemnými zprávami je doloženo ve 13. století, odborníci ale počátek těžby cenného kovu odhadují už na přelom 10. a 11. století. Novodobá těžba zlata skončila v polovině 90. let. V závěru 90. let chtěla ložisko u Zlatých Hor prozkoumat firma Altenberg, nedostala ale souhlas ministerstva životního prostředí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru