Slovenská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy stoupla o 0,8 procenta oproti předešlému kvartálu, kdy po revizi údajů vzrostla o 0,7 procenta. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil slovenský statistický úřad.

V meziročním srovnání tempo růstu podle sezonně neupravených údajů zrychlilo na 3,1 procenta z 2,4 procenta v posledním kvartálu loňska. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Výsledek je lepší než odhady analytiků, kteří očekávali růst ekonomiky o 2,5 procenta.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) přispěl ke zvýšení zaměstnanosti, která v prvním čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku stoupla o 1,8 procenta.

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí předpokládají, že ekonomika letos poroste rychleji než loni, kdy HDP Slovenska vzrostl o 2,4 procenta. Kvůli stagnaci spotřebitelských cen a růstu výdělků by ekonomiku měla podpořit domácí poptávka, přispět by ale měl také export zboží a služeb.

Inflace na obzoru

Míra deflace se pak v dubnu dál zmírnila. Spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,1 procenta, zatímco v březnu deflace činila 0,3 procenta.

Analytici předpokládali, že deflace dosáhne 0,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny zboží a služeb v dubnu naopak o 0,2 procenta vzrostly, v březnu růst činil 0,1 procenta.

Slovensko bylo v deflaci už větší část minulého roku. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Letos v únoru deflace v zemi pod Tatrami dosáhla 0,5 procenta.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze odhadla, že Slovensko bude letos v deflaci. V příštím roce už NBS ale očekává návrat k inflačnímu vývoji.