Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Největší tuzemská telekomunikační firma O2 dnes ráno zveřejní výsledky za první čtvrtletí. Podle odhadů analytiků zvýšila čistý zisk o tři čtvrtiny na 990 milionů korun.

Praha. Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, oznámí dnes výsledky za první čtvrtletí.

Praha. UniCredit Bank zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2015

Kolín. Automobilka TPCA představí projekty, které podpoří z letošního grantového programu pro Kolínsko.

Bratislava. Slovenský statistický úřad zveřejní odhad vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Brusel. Eurostat zveřejní údaje o březnovém vývoji průmyslové výroby v eurozóně.

Brusel. Evropská komise zveřejní každoroční doporučení členským zemím EU, jaké reformy a změny by měly udělat k podpoře ekonomického růstu.

Brusel. Rychlý odhad vývoje HDP eurozóny i EU za první čtvrtletí.

Berlín. Rychlý odhad vývoje HDP Německa za první čtvrtletí.

Paříž. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou.

Tokio. Japonská automobilka Nissan Motor zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté finanční čtvrtletí

Další kořist pro investory: Pražské obchodní centrum Letňany je na prodej

Prodej obchodního centra Letňany, ke kterému se schyluje, představuje lákavou příležitost pro investory. Jde totiž o největší nákupní centrum v Praze i v celé České republice. Jeho zhruba 180 obchodů zabírá více než 125 tisíc metrů čtverečních ploch.

Vlastníkem zmíněné nemovitosti je společnost Tesco Stores ČR, jež v loňském roce vykázala v Česku čtyřmiliardovou ztrátu. Záměr prodat OC Letňany Hospodářským novinám potvrdilo několik důvěryhodných zdrojů z realitního trhu. "Obchodní centrum Letňany může být zajímavé spíše pro velké investory typu ECE nebo Unibail‑Rodamco," řekl HN jeden z nich.

Skupina PPF Petra Kellnera investuje miliardy rublů do železničního byznysu v Rusku

PPF s Kellnerovým byznyspartnerem Něsisem vstoupila na ruské železnice. Při nedávném vstupu společnosti OVK (Obediňonnaja vagonnaja kompanija) na Moskevskou burzu se česká skupina stala největším účastníkem emise a z 12,22 procenta upsaných akcií OVK v hodnotě 9 miliard rublů získala podle zdrojů deníku Vedomosti třetinu.

Do firmy, ovládané dlouholetým Kellnerovým byznysovým partnerem Alexandrem Něsisem, tak PPF vložila v přepočtu 1,4 miliardy korun a přispěla tím k úspěchu emise relativně malého podílu za spíše komorního obsazení 50 zainteresovaných investorů. Sama PPF účast na IPO potvrdila, k podílu se ale vyjadřovat nechce.

Rusko pozvalo Řecko do nové rozvojové banky BRICS

Alexis Tsipras a Vladimir PutinRusko nabídlo Řecku, aby vstoupilo do vznikající nové rozvojové banky, kterou společně buduje pětice velkých a dynamicky rostoucích zemí skupiny BRICS. V ní jsou kromě Ruska ještě Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Podle řeckých médií by se tak Řecko stalo šestou zemí, která by se na budování nového finančního ústavu podílela.

Účast v bance nabídl podle řecké tiskové agentury APE-MPE náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi, který byl návrhem údajně příjemně překvapen. O podrobnostech by měl šéf řecké vlády jednat na ekonomickém fóru, které se má konat od 18. do 20. června v Petrohradu a jehož se mají účastnit i zástupci zemí BRICS.

Největší americký operátor Verizon koupil firmu AOL. Utratil za ni 4,4 miliardy dolarů

Největší americký mobilní operátor Verizon převezme za 4,4 miliardy dolarů (přes 100 miliard korun) internetovou firmu AOL. Telekomunikační firma chce akvizicí posílit v oblasti digitálního obsahu a videa v mobilních zařízeních. Informaci o podpisu smlouvy zveřejnila sama firma.

Firma AOL (dříve America Online) se zabývá digitální distribucí obsahu, inzerce a služeb. Mezi 30 tisíc zákazníků společnosti patří například vydavatelé či inzerenti. Pod AOL patří také několik zpravodajských serverů. Mezi nimi jsou i The Huffington Post nebo TechCrunch.

Ahold jedná o spojení s Delhaizem. Vznikl by maloobchodní obr za 685 miliard korun

Skupina Ahold jedná o spojení s významným konkurentem Delhaizem - ilustrační foto.Nizozemská maloobchodní skupina Ahold a její belgický rival Delhaize oznámily, že jsou v počáteční fázi jednání o fúzi. Potvrdily tak spekulace, které se v minulých dnech objevily na finančních trzích.

Spojením by vznikl maloobchodní obr za zhruba 25 miliard eur (685 miliard korun). Ahold působí také na českém trhu, Delhaize z něj už před lety odešel.

"Tato jednání mohou, ale také nemusejí vést k budoucí transakci. Firma bude nové skutečnosti zásadního významu, pokud se takové objeví, sdělovat v souladu s regulačními požadavky," stojí v krátkém sdělení, které má u obou firem totožný obsah.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru