Rozpočtový přebytek Spojených států v dubnu díky rekordně vysokým daňovým příjmům vzrostl v meziročním srovnání o 47 procent na 157 miliard dolarů (3,83 bilionu korun) a dosáhl nejvyšší úrovně za sedm let. V úterý to oznámilo americké ministerstvo financí. Aktivní saldo mírně překročilo odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.

Za prvních sedm měsíců fiskálního roku klesl federální schodek meziročně o osm procent na 283 miliard dolarů. Rozpočtový úřad Kongresu počítá pro tento rok s nárůstem federálního deficitu o 0,6 procenta na 486 miliard dolarů.

Federální příjmy se minulý měsíc zvýšily o 14 procent na rekordních 472 miliard dolarů a od loňského října do dubna dosáhly sedmiměsíčního maxima 1,89 bilionu USD. Daňové příjmy narůstají díky výraznému oživování domácí ekonomiky. Výdaje stouply meziročně o tři procenta na 315 miliard USD.

V předchozím fiskálním roce deficit klesl téměř o třetinu na zhruba 483 miliard dolarů. Byl tak nejnižší za téměř šest let vlády prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období dosahovaly federální rozpočtové deficity rekordních hodnot.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru