Letošní růst mezd bude obdobný jako loni, kdy se zvýšily reálně o dvě procenta. To byla nejvyšší hodnota od roku 2009. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

Z průzkumu také plyne, jaké znalosti či zkušenosti přispějí k lepšímu finančnímu ohodnocení. "V prvé řadě je to znalost cizích jazyků, a to bez ohledu na obor," uvedl obchodní ředitel agentury Martin Ježek. Dobrá znalost cizích jazyků může zajistit i o deset tisíc korun vyšší mzdu. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dalším faktorem je úroveň vzdělání a oborové zaměření. Největší šanci na nadprůměrné mzdy mají vysokoškoláci s technickým vzděláním. "Technické vzdělání je obecně bránou k vyšším mzdám a to platí i pro středoškolsky vzdělané lidi či kandidáty s odborným učňovským vzděláním. Výši mzdy ovlivňuje do značné míry i lokalita, ve které člověk práci hledá. Praha a Brno v tomto ohledu tvoří pomyslný vrchol," dodal Ježek.

Řada oborů podle průzkumu nabízí nové příležitosti. Letos najdou absolventi množství volných pracovních pozic především v obchodu a marketingu nebo v centrech sdílených služeb, které v Česku zaznamenávají silný růst.

Průměrná mzda v Česku se za celý loňský rok zvýšila o 608 korun na 25 686 korun. "Nejvyšší mzdy jsou dlouhodobě v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví, velice rychle je však dohání zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech. Mzdy zde dosahují dvojnásobku průměru ostatních odvětví," uvedla již dříve vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru