Letošní růst mezd bude obdobný jako loni, kdy se zvýšily reálně o dvě procenta. To byla nejvyšší hodnota od roku 2009. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

Z průzkumu také plyne, jaké znalosti či zkušenosti přispějí k lepšímu finančnímu ohodnocení. "V prvé řadě je to znalost cizích jazyků, a to bez ohledu na obor," uvedl obchodní ředitel agentury Martin Ježek. Dobrá znalost cizích jazyků může zajistit i o deset tisíc korun vyšší mzdu. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dalším faktorem je úroveň vzdělání a oborové zaměření. Největší šanci na nadprůměrné mzdy mají vysokoškoláci s technickým vzděláním. "Technické vzdělání je obecně bránou k vyšším mzdám a to platí i pro středoškolsky vzdělané lidi či kandidáty s odborným učňovským vzděláním. Výši mzdy ovlivňuje do značné míry i lokalita, ve které člověk práci hledá. Praha a Brno v tomto ohledu tvoří pomyslný vrchol," dodal Ježek.

Řada oborů podle průzkumu nabízí nové příležitosti. Letos najdou absolventi množství volných pracovních pozic především v obchodu a marketingu nebo v centrech sdílených služeb, které v Česku zaznamenávají silný růst.

Průměrná mzda v Česku se za celý loňský rok zvýšila o 608 korun na 25 686 korun. "Nejvyšší mzdy jsou dlouhodobě v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví, velice rychle je však dohání zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech. Mzdy zde dosahují dvojnásobku průměru ostatních odvětví," uvedla již dříve vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová.