Spotřebitelské ceny v dubnu v Česku meziročně vzrostly o půl procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu víc než v březnu. Meziměsíční růst činil 0,3 procenta.

Tempo růstu bylo ovlivněno zejména zvýšením cen oděvů a obuvi, dopravy, potravin a nealkoholických nápojů. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Růst o půl procenta je stále mnohem menší, než o kolik rostou mzdy. Navíc inflační cíl centrální banky je nastavený na dvě procenta. Prostor pro růst cen je tedy stále velký. V dalších měsících zatím nepředpokládám, že by ceny vystřelily nahoru. Budou se i nadále držet okolo půl procenta, protože zásadní tlak na jejich růst zatím neexistuje," komentoval vývoj analytik Home Creditu Michal Kozub.

Podle Kozuba ve srovnání s loňskem nejvíce rostly ceny alkoholu a tabáku, které stouply o necelých šest procent. Silný vliv na inflaci měl také růst nákladů na bydlení o více než procento.

V porovnání s předchozím měsícem v dubnu také zdražily oděvy o více než tři procenta a obuv o 7,4 procenta. Na meziměsíčním zdražení dopravy se podepsal růst cen pohonných hmot, který činil 1,6 procenta. Z potravin rostly ceny ovoce a zeleniny, pečiva či rýže a olejů. U většiny ostatních druhů potravin měly ceny spíše klesající tendenci.

Ceny léčiv v dubnu stouply v porovnání s březnem o procento. Naopak zlevnily dovolené s komplexními službami, a to o 0,4 procenta.

Ceny zboží úhrnem vzrostly meziročně o 0,5 procenta, ceny služeb o 0,7 procenta, doplnil ČSÚ.

ČNB by mohla zvýšit sazby

Do růstu cen se pak podle analytiků začínají promítat známky silnějšího ekonomického růstu.

"Zdražení například postihlo alkoholické nápoje, bytová zařízení nebo lázeňské pobyty, což by mohlo svědčit o tom, že se do inflace začínají promítat známky silnějšího ekonomického růstu. Aktuální čísla o inflaci tedy nedávají ČNB důvod k posunu kurzu koruny proti euru na slabší úroveň," uvedl například analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

I podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové je vývoj cen znakem sílící domácí poptávky. "Celkově dnešní data o inflaci ukazují na dobrý výhled spotřebitelské poptávky. Spokojena může být rovněž centrální banka, propad cen pohonných hmot byl jen krátkodobý a do dalších cenových okruhů se nepřelil," uvedla.

Do konce roku zůstane inflace podle hlavního ekonoma Deloittu Davida Marka relativně nízká. "V příštím roce se mírně zvýší a měla by se pohybovat mezi jedním až dvěma procenty," uvedl.

Hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka soudí, že inflace zůstane poblíž současných hodnot do listopadu a ČNB nebude nucena měnit závazek intervenovat na hladině 27 Kč/EUR ještě dlouhou dobu.

Současný vývoj cen by pak mohl přimět ČNB, aby přistoupila ke zvýšení úrokové míry. "Pokud by vývoj inflace byl i v dalších měsících nad očekáváním, mohla by Česká národní banka v příštím roce přistoupit ke zvýšení sazeb," uvedl Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest.