Podle údajů Úřadu práce ČR  se nezaměstnanost v dubnu snížila na 6,7 procenta z březnových 7,2 procenta. Počet nezaměstnaných klesl pod půl milionu, bez práce tak bylo 491 585 lidí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zaměstnavatelé nabízeli 84 tisíc volných míst, což je nejvyšší počet od prosince 2008. Loni v dubnu byla míra nezaměstnanosti 7,9 procenta a volných pracovních míst bylo téměř o 40 tisíc méně. Nejnižší nezaměstnanost byla v dubnu tradičně v Praze, kdy meziměsíčně poklesla o 0,2 procentního bodu na 4,8 procenta. Lidí bez práce ubylo o 1087 na 42 tisíc a volných míst přibylo téměř na 11 tisíc. 

"Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezonní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu," uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR. Nezaměstnanost by měla podle úřadu nadále klesat, protože zaměstnavatelé budou v nadcházející měsících nabírat další pracovníky.

Za nárůstem počtu sezónních míst například ve stavebnictví stojí také teplá zima. "S blížícím se létem přibudou další místa. Závěr roku přinese tradičně nárůst nezaměstnanosti, ale v meziročním srovnání očekáváme, že bude nižší," říká Daniel Soukup z poradenské společnosti PwC. Podle něj by nezaměstnanost mohla klesnou až pod šest procent, pokud vydrží příznivý ekonomický vývoj.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se ale práci daří najít hlavně krátkodobě nezaměstnaným. "Počet dlouhodobě nezaměstnaných nad dva roky v dubnu naopak meziročně vzrostl o téměř šest tisíc," popisuje. Dlouhodobě nezaměstnaných je tak v Česku už na 145 tisíc.

Mezi kraji si Praha stále drží nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší je s deseti procenty v Ústeckém kraji. 

V porovnání krajů má sice Praha nejnižší nezaměstnanost, ale ve srovnání okresů je nejlepší situace na Praze-východ, kde je míra nezaměstnanosti 3,1 procenta.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru