Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní inflaci za duben 2015.

Praha. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za duben.

Praha. ČEZ zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Praha. Začíná veletrh reklamy, médií, polygrafie a obalů Reklama Polygraf. 

Brusel. Skupina KBC zveřejní výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Hospodářské výsledky zveřejní také česká ČSOB, která je členem skupiny.

Vídeň. Proběhne řádná valná hromada rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank.

Frankfurt nad Mohanem. Největší evropská pojišťovna Allianz zveřejní podrobné hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Frankfurt nad Mohanem. Největší německý výrobce oceli ThyssenKrupp zveřejní hospodářské výsledky za druhé finanční čtvrtletí.

ČEZ snížil zisk a vyplatí dividendu

Polostátní energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí lehce klesly tržby na 53 miliard korun. O desetinu pak poklesl provozní zisk na 19,1 miliardy korun a čistý zisk klesl na 7,6 miliardy. Pokles zisku byl způsoben dalším snižováním cen elektřiny.

Firma zároveň navrhla dividendu ve výši 40 korun na jednu akcii, což je stejná částka jako v předešlých letech.

PPF má v Rusku další problém

Sídlo PPF v PrazeObchodní centrum v Rjazani patřící skupině PPF není schopné splácet exportní bance úvěr za 2,2 miliardy korun. Hrozí tak, že ztrátu zaplatí státní pojišťovna EGAP. Ta je přitom blízko soudního sporu s PPF Bankou kvůli vyplacení pojistného ve výši 700 milionů korun za zkrachovalý projekt cementárny ve Vietnamu.

Skupina centrum "zdědila" ze spolupráce s dnes již neexistující skupinou ECM. Nákupní středisko bylo až do loňského roku schopné své dluhy splácet. Projekt se ale dostal do problémů kvůli pádu rublu a následujících potíží ruské ekonomiky.

Eurozóna vítá pokrok v jednání Řecka s věřiteli

Ministři financí eurozóny uvítali pokrok v jednáních Řecka s mezinárodními věřiteli. Upozornili ale, že k získání souhlasu věřitelů s řeckými reformními plány bude zapotřebí více času a úsilí. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem naznačil, že eurozóna by mohla začít zadlužené zemi uvolňovat slíbené peníze, hned jak Atény začnou zavádět alespoň některé reformy. Řecký ministr financí Janis Varufakis označil finanční situaci země za "velmi naléhavou" a řekl, že vláda má peníze jen na zhruba dva týdny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dohoda, díky níž by eurozóna mohla uvolnit Aténám zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z dohodnutého úvěru a zabránit tím bankrotu země, zatím uzavřena nebyla. Zástupci zemí eura ale kvitovali s uznáním, že řecká vláda hodlá urychlit jednání s věřitelskými institucemi. Premiér Alexis Tsipras nedávno sám převzal zodpovědnost za vyjednávání s věřiteli a odstavil z pozice hlavního řeckého vyjednávače, ministra financí Janise Varufakise.

Armaturka MSA prorazila v Indonésii

Armaturka MSA z Dolního Benešova zvítězila v tendru na dodávku kohoutků pro rafinerii plynu v Indonésii. Místnímu státnímu podniku Pertamina tak letos dodá armatury za 150 milionů korun. Firma navíc v zemi soutěží v dalších tendrech o zakázky. Celkem by tak mohla utržit až 220 milionů korun.

O vstup na indonéský se firma snažila několik let. Nová zakázka firmě pomůže nahradit pokles odbytu do Ruska, kde firma ještě v roce 2013 tvořila třetinu tržeb. Další příležitosti firma hledá také na Blízkém Východě, v Latinské Americe či Asii, kde se jí zatím nejvíce daří v Číně.

Bank of China otevře v Česku pobočku do září

Logo banky Bank of China v Pekingu.Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně, otevře svou pobočku v České republice nejpozději v září. Zástupce generálního ředitele maďarské pobočky této banky Čang Kang to včera potvrdil prezidentovi Miloši Zemanovi během návštěvy čínské delegace na Pražském hradě.

Otevření pobočky Bank of China oznámila prezidentská kancelář už na podzim loňského roku během Zemanovy návštěvy v Číně. Ministerstvo financí navíc letos v březnu uvedlo, že o vstup na český trh má zájem také jedna z největších čínských bank China Construction Bank.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru