Řecká vláda uhradila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) částku 750 milionů eur (20,6 miliardy korun), den před jejím úterním termínem splatnosti. Agentuře Reuters to sdělili dva činitelé řeckého ministerstva financí. O vývoji kolem zadlužené země v pondělí jednají ministři financí zemí eurozóny.

"Platební příkaz pro MMF byl vydán," řekl jeden z činitelů.

Aténám nyní rychle dochází hotovost a s každým novým termínem splatnosti se objevují pochybnosti, zda vláda dluh uhradí. Řecká vláda ale už předem vyloučila, že by chtěla při pondělních jednáních s euroskupinou v Bruselu využít hrozby nezaplacení dluhu vůči MMF k nátlaku na uvolnění slíbených úvěrů.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Jihoevropská země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Na pondělním zasedání ministrů financí eurozóny se dohoda o uvolnění nových peněz pro Řecko nečeká. Aténám ale podle dosavadních vyjádření bude stačit, když evropští partneři uznají, že v jednáních s věřiteli nastal významný pokrok.

Obě strany jednají o řeckém plánu reforem bezvýsledně už tři měsíce. Řecká vláda se zdráhá zavázat se k reformám, které by po pěti letech krize vedly k nastartování ekonomického růstu a zajistily přitom rozpočtovou disciplínu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru