Česká národní banka ve svém shrnutí ke Zprávě o inflaci předpovídá pro letošní rok nízký růst cen a inflaci v blízkosti nuly. K cíli banky, tedy míře inflace kolem dvou procent, by se česká ekonomika měla dostat během roku 2016.

V prvním čtvrtletí letošního roku by podle centrální banky měl mírně vyšším tempem růst hrubý domácí produkt (HDP) díky větší spotřebě domácností. Banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, ponechala pro letošní rok odhad růstu ekonomiky na 2,6 procenta. Pro příští rok výhled zlepšila na 3,2 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Centrální banka také zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Letos by měl činit 1,6 procenta HDP, v únoru jej ČNB odhadovala na 1,9 procenta. Příští rok centrální banka očekává deficit jedno procento HDP, v únoru to bylo 1,4 procenta. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,98 procenta.

Ministerstvo financí (MF) pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,9 procenta. EU požaduje deficit pod třemi procenty.

S lepším vývojem počítá ČNB i v případě celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl činit 40,6 procenta HDP, v únoru byl odhad 43,9 procenta HDP. Příští rok by dluh měl klesnout podle odhadů ČNB na 40 procent. Za loňský rok byl dluh 42,57 procenta HDP.

Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh šedesátiprocentní hranici.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru