Vietnamský prezident Truong Tan Sang přijíždí na návštěvu Česka. V pondělí dopoledne se sejde s českým prezidentem Milošem Zemanem, odpoledne by se oba měli v Praze na Žofíně zúčastnit vietnamsko-českého obchodního fóra. Večer bude státní večeře na Pražském hradě, informoval o tom mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. Truong Tan Sang s delegací bude v ČR do středy.

Vietnamsko-české obchodní fórum má jednat o perspektivách vzájemné ekonomické spolupráce obou zemí a investičních a obchodních příležitostech ve Vietnamu.

Mezi hosty jsou podle pozvánky na internetových stránkách Svazu průmyslu a dopravy například i vicepremiér vietnamské vlády a ministr zahraničních věcí Pham Binh Minh, zástupci českého ministerstva průmyslu a CzechInvestu a předseda Vietnamské investiční banky.

Na tom, že ČR a devadesátimilionová Vietnamská socialistická republika chtějí rozvíjet vztahy a obchod, se loni v červenci shodli i ministři zahraničních věcí obou zemí Lubomír Zaorálek a Pham Binh Minh. V Praze tehdy podepsali memorandum o porozumění mezi ministerstvy a diskutovali o způsobech, jak snížit rostoucí deficit v obchodu mezi Českou republikou a touto východoasijskou zemí, kdy se schodek vyvíjí v neprospěch Česka.

"Jen za první čtvrtletí roku 2014 se tento deficit zvýšil na 108 milionů amerických dolarů (2,6 miliardy Kč). Bavili jsme se proto o tom, jak to změnit," uvedl tehdy český ministr.

Minh řekl, že by k tomu měla přispět spolupráce ministerstev průmyslu obou zemí, vytváření podmínek pro setkávání podnikatelů z ČR a Vietnamu a pořádání akcí, kde budou moci čeští a vietnamští obchodníci představovat své zboží.

S vietnamským kolegou se loni Zaorálek dohodl na tom, že obě strany na letošek připraví sérii kulturních a společenských akcí k 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Vietnamem. Jejich "zlatým hřebem" by podle Zaorálka měla být právě návštěva vietnamského prezidenta Truong Tan Sanga v Praze.

Lidé z Vietnamu tvoří třetí největší skupinu cizinců v Česku. Předloni jich v Česku legálně pobývalo 57 200, z toho 41 500 trvale. Podle zjištění sociologů téměř dvě třetiny Vietnamců nad 15 let žijí v Česku déle než šest roků. České občanství získávají ročně desítky Vietnamců a Vietnamek.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru