Řecká vláda snížila předpověď letošního růstu ekonomiky a čeká nyní jen o něco rychlejší tempo než loňský výkon 0,8 procenta. Plyne to podle agentury Reuters z plánu reforem, který v sobotu zveřejnilo řecké ministerstvo financí. Ještě v březnu nová levicová vláda odhadovala růst tempem 1,4 procenta a předešlý pravicový kabinet na konci loňského roku v rozpočtu na tento rok předpovídal zrychlení růstu na 2,9 procenta.

Také Evropská komise tento týden výrazně zhoršila odhad řeckého růstu, ačkoli její původní prognózy byly staré jen tři měsíce. V jarní makroekonomické předpovědi komise Řecku na letošní rok předpověděla zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) pouze o 0,5 procenta, zatímco ještě v únoru čekala 2,5 procenta.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase jedná od svého lednového nástupu s mezinárodními věřiteli o osudu finanční pomoci pro svou těžce zadluženou zemi a po březnové dohodě s eurozónou o čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu stále bezvýsledně vyjednává o uvolnění zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč).

 

Věřitelé požadují od Atén konkrétní a účinný plán reforem a opatření, která navážou na úsporné kroky předešlé vlády a zároveň podpoří obnovení hospodářského růstu. Tsiprasova vláda ale voličům slíbila, že ukončí éru úspor, a snaží se zastavit některé reformy, jako je zeštíhlení přebujelé státní správy a privatizaci.

Plán, který v sobotu ministerstvo představilo, je podle Reuters všeobecným náčrtem iniciativ pro delší období, nikoli seznamem konkrétních kroků, které vyžaduje eurozóna a Mezinárodní měnový fond. Vláda už v dubnu přišla s podobným dokumentem, který zahrnoval například znovuzavedení kolektivního vyjednávání, podporu zaměstnanosti nebo boj proti šedé ekonomice a korupci.

K prognóze růstu vláda uvedla, že předpověď zkomplikovaly nižší vládní příjmy a nejistota ohledně financování. "Odhadujeme ale, že příznivé podmínky pro růst řecké ekonomiky přetrvají. Očekává se, že růst HDP v roce 2015 překročí tempo 0,8 procenta z roku 2014," uvádí se v dokumentu. Loni řecká ekonomika obnovila růst po šesti letech propadu. 

Ministři financí zemí eurozóny by měli na pondělním zasedání zhodnotit pokrok v jednáních mezi Aténami a věřiteli. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem tento týden uvedl, že na tomto zasedání se o dalším financování Řecka kvůli přetrvávajícím rozporům nerozhodne. Také německý ministr financí Wolfgang Schäuble v sobotu listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekl, že v pondělí konečnou dohodu neočekává. Aténám přitom rychle docházejí peníze a vláda musí peníze k úhradě dluhů sbírat z finančních rezerv místních samospráv a státních organizací.

Hlavní řecký vyjednávač Euklidis Tsakalotos dnes EU a MMF vyzval, aby ukázaly ochotu prolomit slepou uličku v rozhovorech a přístupnost ke kompromisu. "Po týdnech pracných jednání víme, že pokud bude na druhé straně reálná vůle, dostane se diskuse někam, kde už bude dohoda velmi blízko," řekl Tsakalotos řeckému listu Avgi. Každý další odklad kompromisu bude podle něj jen důsledkem politických rozdílů mezi oběma stranami.

Tsipras na neděli svolal zasedání své vlády. Chce se na něm připravit na pondělní jednání s Euroskupinou.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.