Živnostníci a obchodníci mohou v souvislosti s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb utratit za nákup nové elektroniky až stovky milionů korun. Odhaduje to prodejce elektroniky Expert Elektro.

Plánovaná on-line evidence tržeb přináší vedle potřeby pokladního softwaru a připojení k internetu nákup vhodného elektronického zařízení - notebooku, mobilu, tabletu či tiskárny.

Chystaný projekt by se v první fázi měl týkat zhruba 300 000 podnikatelů. "Kolik z nich by se této zvažované novince muselo přizpůsobit rovněž pořízením nové elektroniky, která bude pro evidenci on-line tržeb nezbytná, je zatím neznámou. V každém případě si živnostníci, v závislosti na daném druhu podnikání, vedle registračních pokladen budou pořizovat také tablet nebo chytrý telefon," uvedl ředitel prodeje Expert Elektro Robin Weintritt.

"V případě uzákonění očekáváme zvýšení poptávky po tabletech, chytrých telefonech s většími úhlopříčkami a také po podnikových mini PC, která se jeví jako vhodná a zároveň cenově dostupná zařízení pro elektronickou evidenci tržeb," dodal obchodní ředitel e-shopu CZC.cz Tomáš Pilský.

Prodejny Euronics čekají kvůli on-line evidenci tržeb růst poptávky po noteboocích, počítačích a tiskárnách řádově v jednotkách procent.

"Naše předpoklady, že se nebude jednat o náhlou masovou poptávku po zařízeních určených k tomuto účelu, zatím potvrzují i naši dodavatelé," uvedl mluvčí Euronics Marek Ingr.

Evidence tržeb by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu.

U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. Ministerstvo financí počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, předcházet bude testování systému.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru