Česká spořitelna, největší tuzemská banka, v prvním čtvrtletí vydělala 3,7 miliardy korun. Ve stejném období loni jí zisk klesl o pět procent na 4 miliardy korun. Její mateřská skupina, rakouská Erste Bank, meziročně zdvojnásobila zisk na 225,8 milionu eur (6,2 miliardy korun). Před rokem Erste dosáhla zisku 103 milionů eur. Analytici čistý zisk Erste odhadovali na 196 milionů eur především díky silnému poklesu rizikových nákladů v Maďarsku a Rakousku.

V meziročním porovnání činí pokles čistého zisku České spořitelny 8,4 procenta. Provozní zisk však vzrostl o 2 procenta na 5,9 miliardy korun. Spořitelna uvedla, že výsledek podpořil meziroční růst portfolia úvěrů celé skupiny o 2,7 procenta na 524,1 miliardy korun, a to především zásluhou dalšího růstu hypoték a korporátních úvěrů. Objem bilanční sumy dosáhl výše 924,9 mld. Kč, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 1,2 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Obchodní ukazatele vnímám jako úspěch dosažený i přes pokračující trend nulových úrokových sazeb, dezinflace až deflace, ostré konkurence a rostoucích požadavků evropské regulace. Stejně těžkým podmínkám budeme čelit do konce roku," řekl Pavel Kysilka, předseda představenstva České spořitelny.

Spořitelna uvedla, že pokles čistého zisku způsobilo především zaúčtováním rezervy na očekávaný roční příspěvek do Rezolučního fondu za rok 2015 ve výši 444 milionů korun. Banka ale zaznamenala významný propad příjmů z poplatků. Meziročně jí klesly o deset procent. "To je ale způsobeno hlavně naší snahou klientům radit, jak si výhodnějšími programy zlevnit služby," tvrdí Kristýna Havligerová, mluvčí ČS.

Současně spořitelně klesly o čtyři procenta i úrokové příjmy, které generuje z úvěrů a umisťování volných peněz, a počet klientů se snížil o čtyři a půl procenta na 5 009 893. Situace na trhu, kterou ovlivňují nízké sazby a snaha bank získat nové klienty, dopadá na spořitelnu víc než na Komerční banku, které v 1. čtvrtletí poplatkové příjmy vzrostly meziročně o 0,5 procenta, úrokové příjmy klesly o necelá tři procenta a počet klientů o vzrostl o dvě procenta na 1,63 milionu.

Meziročně vzrostl zisk skupiny Erste o 45,7 procenta, provozní zisk stoupl o necelá dvě procenta na 741 milionů eur, oproti konci předchozího roku ale klesl. Bilanční suma skupiny oproti minulému čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta na 202,6 miliardy eur, meziročně ale klesla.

Bez zaúčtování rezervy by spořitelně zisk vzrostl

K zaúčtování odhadovaného povinného příspěvku do Rezolučního fondu, kterým chce Brusel lépe zajistit výplatu peněz zkrachovalých finančních institucí klientům, přistoupila spořitelna jinak než Komerční banka.

Kdyby spořitelna postupovala stejně, čistý zisk by podle analytiků vzrostl. "Odhaduji, že by byl nad 4 miliardy korun," říká Petr Hlinomaz, analytik BH Securities. Podle mluvčí spořitelny Kristýny Havligerové jde o jednotný postup v rámci skupiny Erste.

"Z pohledu celé Erste jde o preventivní přípravu na tuto povinnost," řekla Havligerová. Podle ní zaúčtovaný příspěvek podléhá zdanění. "Nelze proto říct, že by se oznámený čistý zisk zvedl o celých 444 milionů korun," řekla Havligerová.

Komerční banka včera informovalo, že se zaúčtováním povinného příspěvku počká na schválení příslušné legislativy a počítá s tím do konce letošního roku.

Vedení KB odhaduje, že v jejím případě půjde o částku kolem půl miliardy korun. Kromě toho počítá s letošním příspěvkem do Fondu pojištění vkladů ve výši 850 milionů korun.

Povinný příspěvek do Rezolučního fondu čeká všechny tuzemské banky. Jde o nový odvod. Vedle toho banky budou muset dál přispívat i do existujícího Fondu pojištění vkladů. Vyšší náklady by se podle bank měly vykompenzovat snížením příspěvku do Fondu pojištění vkladů.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru