Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ve středu varovala před potenciálními hrozbami spojenými s vysokými cenami akcií. Dodala však, že zatím na trhu neregistruje vznik žádných bublin a že rizika pro stabilitu finančního systému Spojených států zůstávají pod kontrolou.

"Zdůraznila bych, že ceny na akciovém trhu jsou v současnosti celkově dost vysoké," uvedla Yellenová při debatě s šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou na konferenci ve Washingtonu. "Existují zde potenciální hrozby," dodala. Fed podle Yellenové tuto problematiku pozorně sleduje.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti nejvýznamnějších podniků obchodovaných ve Spojených státech, se začátkem března vyšplhal na rekordní maximum 18 288,63 bodu. Na rekordní maxima se letos dostaly rovněž některé evropské akciové indexy, například britský FTSE 100 a německý DAX.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Yellenová ve středu rovněž uvedla, že Fed spolu s dalšími bankovními regulátory učinil výrazné pokroky při nápravě chyb ve finančním systému, které spustily největší bankovní krizi za sedm desetiletí.

Regulátoři se podle šéfky Fedu před krizí příliš soustřeďovali na jednotlivé firmy, a nikoli na bezpečnost celého finančního systému. Nyní se prý snaží zajistit, aby ani kolaps velmi významné bankovní společnosti neohrozil systémovou stabilitu.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru