Sněmovní rozpočtový výbor ve středu nedoporučil Sněmovně ke schválení návrh, který by k letošnímu pololetí ukončil daňovou podporu biopaliv. Pro doporučující stanovisko k pozměňovacímu návrhu, který předložil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), nehlasoval dostatek členů výboru. Většina z nich se zdržela. Konečné slovo bude mít ale Sněmovna, která o zákonu rozhodne na schůzi od 19. května.

Ve hře byl i totožný návrh, který předložil poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. O něm už ale výbor nehlasoval. Podle Kalouska už byl Raisův návrh nehlasovatelný, protože sněmovna nemůže dvakrát hlasovat o totožném návrhu.

Výbor hlasoval o doporučujících stanoviscích k tomuto a dalším pozměňovacím návrhům k novele zákona o spotřebních daních, která mimo jiné zdaňuje surový tabák. Má také umožnit snížení kaucí pro distributory pohonných hmot. Rozpočtový výbor se ve středu touto novelou zabýval jako garanční výbor a dával poslancům svá doporučení k jednotlivým pozměňovacím návrhům. Nyní už zákon čeká závěrečné schvalování ve sněmovně.

O návrhu hnutí ANO na ukončení podpory biopaliv informovaly HN. "Ráno když jsem otevřel servery, tak jsem viděl titulek, že poslanci ANO navrhují zrušení daňového zvýhodnění biopaliv. Až na to, že hlasují proti zrušení daňového zvýhodnění biopaliv. Tam bychom tu větu měli mít celou: jsou pro, podle médií, asi to sami někde publikovali, ale současně hlasují proti," prohlásil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Místopředseda vládního hnutí ANO Jan Volný upozornil, že poslanci nehlasovali proti, ale že se zdrželi. "Myslím si, že na plénu se to rozhodne," dodal Volný. Podle Kalouska poslanci ANO v rozporu se svými veřejnými prohlášeními nepodpořili ukončení daňové podpory biopaliv a dál prosazují "Babišův tunel v objemu devíti miliard korun".

"My jsme se ještě před konáním výboru v koalici domluvili v koalici, že podpoříme pozměňovací návrh pana Raise a nepodpoříme pozměňovací návrh, který dává pan Kalousek," řekl Volný ČTK. Kdyby se podařilo změnit hlasovací proceduru tak, aby se o Raisově návrhu hlasovalo jako o prvním, pak by podle něj výbor Raisův návrh schválil. Na schůzi Sněmovny už by se podle Volného mělo hlasovat už podle představ koalice.

K letošnímu 30. červnu končí dosavadní program podpory biopaliv, který v minulosti schválila Evropská komise. Rais i Kalousek svými návrhy proto chtěli na tuto skutečnost reagovat a uvést český zákon do souladu s právem EU.

Vláda ale loni schválila nový program podpory biopaliv. Předložila v souvislosti s tím kontroverzní návrh zákona, který podporu biopaliv prodlužuje. Tento návrh ale čelí kritice. Například Kalousek tvrdí, že podpora bude sloužit skupině Agrofert, jejímž vlastníkem je ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru