Kolumbijská letecká společnost Avianca Airlines potvrdila objednávku na 100 letadel A320neo od evropského výrobce letecké techniky Airbus, uvedla v úterý agentura Reuters. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že hodnota objednávky se blíží deseti miliardám dolarů (244,6 miliardy korun).

Podle britského zpravodajského serveru BBC jde o vůbec největší objednávku od latinskoamerických leteckých společností.

Předběžná objednávka kolumbijských Avianca Airlines na tyto stroje byla oznámena letos v únoru. Obchod podle šéfa francouzské diplomacie posílí vztahy mezi oběma zeměmi.

Airbus loni překonal svého amerického konkurenta Boeing v počtu nových objednávek, když získal celkem 1456 čistých objednávek. Počet čistých objednávek Boeingu činil 1432. V letošním prvním čtvrtletí ale Boeing překonal evropskou skupinu v počtu získaných čistých objednávek na letadla i v počtu dodávek letadel.

První testovací let nového letounu A320neo uskutečnil Airbus loni na podzim. Stroj, který se chápe jako konkurence plánované modernější verze stroje Boeing 737, má aerolinkám pomoci snížit náklady na pohonné hmoty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru