Německá železnice stojí. Strojvůdci Deutsche Bahn vstoupili do dosud nejdelší stávky, která pod vedením odborového předáka Clause Weselského potrvá až do neděle. Ale také je dost dobře možné, že se jedná o jednu z posledních akcí za vyšší platy tohoto mimořádně mocného odboráře. Podle nově připraveného zákona by se vláda mohla zbavit ničivých stávek odborů, které nejsou člensky početné, ale jde o klíčové profese - strojvůdci, piloti atd.

Zatímco nyní může vyhlásit stávku jakékoliv sdružení, nově by se v jednom podniku musely odborové svazy dohodnout. Maximalistické požadavky Weselského pro strojvůdce by tak musely odsouhlasit i ostatní profese Deutsche Bahn. Weselsky možná tuší, že jeho moc je v ohrožení, proto nyní železnice zažívá dosud nejdelší odstávku.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru