Mobilní operátor T-Mobile spustil v komerčním provozu službu VoLTE, která umožňuje hlasové hovory prostřednictvím rychlé mobilní sítě LTE. T-Mobile to v úterý oznámil v tiskové zprávě. Předstihl tak konkurenční společnost O2, která oznámila, že službu spustí do konce letošního roku.

T-Mobile začíná VoLTE nabízet zákazníkům jako jeden z prvních operátorů na světě. Prvním podporovaným zařízením je Samsung Galaxy S5, na zprovoznění v dalších typech telefonů T-Mobile pracuje s jejich výrobci. Na českém trhu je k dispozici pouze několik mobilních telefonů, které tuto technologii umí, jejich větší rozšíření se čeká až v příštím roce.

"VoLTE přináší do mobilní sítě přelomové řešení přenosu standardních hovorů v podobě datových paketů," uvedl technologický ředitel T-Mobile Vladimír Klein.

Největšími výhodami VoLTE jsou velmi krátká doba spojení hovoru, zlepšení jeho kvality a nižší spotřeba energie pro volání, respektive delší výdrž baterie. V průběhu hovoru nejsou omezena navázaná datová spojení, což přináší výhody například při současném používání online navigace a volání za jízdy v autě. V případě že uživatel opustí oblast pokrytou LTE, je hovor bez přerušení předán do 2G či 3G sítě.

Ode dneška se začnou zákazníkům s podporovaným telefonem objevovat výzvy k aktualizaci firmwaru, kterou provedou obvyklým způsobem. T-Mobile pak bude v následujících dnech VoLTE automaticky zpřístupňovat klientům na jejich telefonních číslech. Volání v LTE síti nespotřebovává datový limit a není za něj účtován příplatek.

T-Mobile sítí LTE pokrývá přes 90 procent české populace. Za licence pro tuto síť operátoři dohromady zaplatili 8,5 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru