Řecko je ochotno rychle dokončit dohodu za 1,2 miliardy eur (32,8 miliardy korun), na jejímž základě má německá společnost Fraport provozovat regionální letiště v Řecku, a připraveno je i znovu otevřít privatizaci velkého podílu v přístavu Pireus. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na vysoce postavený zdroj z řecké privatizační agentury HRADF.

Další postup privatizace řeckého státního majetku je nejistý od začátku letošního roku, kdy se ujala funkce současná levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase. Plány na pokračování velkého prodeje majetku jsou zřejmě dalším ústupkem, který vláda nabídla věřitelům, aby si zajistila vyplacení slíbené finanční pomoci.

"Ta záležitost s regionálními letišti bude dokončena okamžitě," poznamenal zdroj. Oficiální oznámení by mělo být podle něj zveřejněno do 15. května. 

Atény by také podle zdroje měly v nejbližších dnech stanovit užší seznam investorů, kteří budou vyzváni, aby do července předložili závazné nabídky na koupi podílu v největším řeckém přístavu Pireus. Zájemce má získat 51procentní podíl s možností zvýšit ho do pěti let na 67 procent. Mezi pěti prioritními zájemci je čínská společnost Cosco Group, která již v přístavu provozuje dvě nákladní mola. 

Na protest proti plánované privatizaci přístavů Pireus a Soluň už ale zaměstnanci přístavů v Řecku vyhlásili na čtvrtek čtyřiadvacetihodinovou stávku.

Řecká ministerstva financí, dopravy a hospodářství, kterých se privatizace zmíněného majetku týká, se ke zprávě agentury Reuters odmítla vyjádřit.

Fraport, který mimo jiné provozuje mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, a řecká energetická společnost Copelouzos se loni s privatizační agenturou dohodly, že budou provozovat letiště v turistických destinacích, včetně ostrova Korfu. Dohoda byla jednou z největších privatizačních smluv v Řecku od začátku dluhové krize. Podle dohody investuje německo-řecká skupina v příštích čtyřech letech zhruba 330 milionů eur do modernizace letišť a 40 let je bude mít v pronájmu.

Schäuble: ECOFIN si odchod Řecka z eurozóny nepřeje

Eurozóna se ze všech sil snaží zabránit tomu, aby se Řecko muselo vzdát jednotné evropské měny. Podpora Řecku je však možná pouze na základě dřívějších dohod, které byly s Aténami uzavřeny. Zahraničním novinářům v Berlíně to úterý řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Odchod Řecka z eurozóny si nepřejeme. Ale to neznamená, že uděláme úplně všechno, abychom mu zabránili," řekl ministr.

Evropští ministři financí se podle Schäubleho mohou pohybovat pouze v rámci mandátu, který dostali od svých národních parlamentů. "V mém případě to znamená, že kdyby se měly měnit dohody uzavřené s Řeckem, byl by k tomu nutný souhlas Spolkového sněmu," řekl. Dal přitom najevo skepsi k tomu, že by poslanci umožnili změkčit podmínky pro další pomoc. 

Dodržení dohod uzavřených mezi Aténami a eurozónou je podle Schäubleho nutné i pro fungování celé Evropské unie. "Pokud má Evropa dál fungovat, musí být spolehlivá. Musí v ní platit to, na čem jsme se v minulosti shodli," řekl ministr.

"Německo a Francie udělaly v minulém desetiletí velkou chybu, když porušily Pakt stability. Oslabilo to důvěru v Evropskou unii. Poučili jsme se z toho, že se podobné porušování pravidel už nesmí opakovat," uvedl. Pakt stability a růstu stanovuje rozpočtová pravidla pro členské země EU a postihy za jejich nedodržování.

Schäuble rovněž uvedl, že Německo respektuje skutečnost, že v řeckých volbách letos zvítězila strana, která založila svůj volební program na odmítání předchozích reformních programů. "Demokracie v eurozóně ale neznamená, že se všichni podřídí volebnímu výsledku v jedné zemi," řekl Schäuble s tím, že se vlády ostatních zemí musejí zodpovídat svým voličům, a to i v případě poskytnutí další pomoci Řecku. 

Podle Schäubleho je třeba, aby Atény pokračovaly v reformách. Za zásadní ministr považuje, aby se snížilo zadlužení Řecka. "Jen tak země dokáže znovu uplatnit své dluhopisy na finančních trzích a nebude odkázaná na mezinárodní pomoc," řekl. Mezi reformní kroky vlády patří i výše zmíněná privatizace.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru