Slovinsko by mělo pokračovat v privatizaci a zavést penzijní reformu, aby si zajistilo dlouhodobou finanční stabilitu. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dodala, že slovinská vláda by měla rovněž učinit kroky na podporu zaměstnanosti a hospodářského růstu.

OECD předpokládá, že růst slovinské ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,8 procenta z loňských 2,6 procenta. Je tak pesimističtější než slovinská vláda, která letošní růst odhaduje na 2,4 procenta.

"Slovinsko by mělo pokračovat v privatizaci státních podniků a nemělo by držet kontrolní podíly ve firmách působících na trzích s dostatečnou konkurencí," uvedla OECD. Dodala, že země by měla zvyšovat věk odchodu do důchodu a navázat ho na průměrnou délku života.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Slovinsko již předloni zavedlo penzijní reformu, která postupně zvýší věk odchodu do důchodu na 65 let ze současných 59 let. Podle OECD jsou však zapotřebí další reformy, jež by snížily negativní dopady stárnutí populace na rozpočet, napsala agentura Reuters.

Slovinská vláda stále kontroluje zhruba polovinu domácí ekonomiky. Předloni vyčlenila 15 firem pro privatizaci, zatím však prodala pouze čtyři z nich. Mezinárodní měnový fond (MMF) již v únoru Slovinsko vyzval k podstatnému urychlení privatizace.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru