Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní seznam měnových finančních institucí v ČR k 30. dubnu 2015.

Praha. Uskuteční se tisková konference společnosti Fairtrade Česko a Slovensko k vývoji obratů celosvětového prodeje fairtradových produktů a obratů v ČR.

Praha. Proběhne slavnostní uvedení značky MOL na trh v České republice při příležitosti otevření čerpací stanice MOL Barrandov.

Brno. Začíná dvoudenní veletrh průmyslu korozivzdorných ocelí Stainless.

Brusel. Evropská komise zveřejní svou jarní makroekonomickou předpověď.

Berlín. Německé aerolinky Lufthansa zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Berlín. Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Wolfsburg. Proběhne valná hromada německého automobilového koncernu Volkswagen.

Bratislava. Slovenská centrální banka zveřejní údaje o vývoji cen realit na Slovensku v prvním čtvrtletí.

Curych. Největší švýcarská banka UBS zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

New York. Americká mediální a filmová společnost Walt Disney oznámí hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí.


Babiš koupil jednoho z největších polských výrobců rýžových oplatek. Za Good Food utratil stovky milionů

Od paštik ke zdravé výživě: Babiš kupuje polského výrobce Good Food.Investiční fond Hartenberg, jenž spravuje zhruba pět miliard korun majitele Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše, oznámil koupi další potravinářské firmy. Poté, co se měsíce spekuluje o koupi výrobce paštik a kojenecké výživy Hamé, pořídil majoritní podíl v předním polském producentovi zdravé výživy - Good Food.

Cena zveřejněna nebyla, na základě velikosti firmy a podle informací z trhu by se však měla pohybovat ve vyšších stovkách milionů korun. Firma Good Food, jejíž obrat se přibližuje půl miliardě korun, má v Polsku dva výrobní závody. Oba jsou blízko Poznaně - v Skórzewu a Plewisku. Známý je třeba pro produkci rýžových vaflí, biooplatek a tyčinek.

Dvouciferné růsty tržeb a zisku Aera Vodochody skončily. Americký klient omezuje odběr vrtulníků

Nejvýznamnější český letecký výrobce Aero Vodochody loni vydělal před zdaněním čtvrt miliardy korun, což je zhruba o 100 milionů méně než o rok dříve. Hospodářským novinám to řekl prezident Aera Ladislav Šimek. Tržby dosáhly čtyř miliard korun.

"Pokračovali jsme v růstu tržeb. Zisk byl sice mírně za očekáváním kvůli poklesu na programu vrtulníku Sikorsky S-76, ale v zásadě byl celkový výsledek slušný," komentuje Šimek výsledky.

Letos hrozí, že vrtulníky Sikorsky způsobí Aeru větší problémy v hospodaření. "Samozřejmě se to významně dotkne celkových čísel," uvádí Šimek s tím, že dopad ještě není schopen určit, protože zprávy ohledně vrtulníků Sikorsky přicházejí každý den.

Dlouhodobě nezaměstnaných ubylo. Více než rok bez práce je téměř 145 tisíc lidí

Práci v Česku má téměř pět milionů lidí, tedy zhruba polovina obyvatelstva. Zaměstnaných bylo v prvním kvartále roku kolem 4,9884 milionu lidí, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti prvním třem měsícům roku 2014 tak práci letos získalo o 65 tisíc lidí více.

"První čtvrtletí je vždy o něco slabší, protože není obchodní sezona. Proto když se hodnota očistí právě o tyto drobné sezonní výkyvy, je zaměstnanost 5,021 milionu lidí. Podobných hodnot naše ekonomika dosahovala naposledy v předkrizovém období," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Řecko pokročilo v jednáních s věřiteli, hodlá také splatit další půjčku ve výši miliardy eur

Německé firmy v Řecku platily milionové úplatky, aby si pojistily zbrojní zakázky.Jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli o víkendu pokročila. Podle agentury AP se na tom shodují zástupci obou stran. Doufají prý také, že se podaří dosáhnout potřebné dohody o uvolnění dalších peněz pro Řecko do konce května. Mezinárodní měnový fond (MMF) jako klíčový věřitel ale trvá na dohodnutých reformách, hlavně pak v oblasti pracovního trhu.

Zástupci Řecka, Evropské unie a MMF pokročili v odvrácení státního bankrotu této zadlužené jihoevropské země, mají pokračovat v pondělí. Jeden z řeckých činitelů prohlásil, že o víkendu se strany dohodly na mnoha důležitých krocích, které posunuly dohodu blíže k jejímu dokončení. Některé sporné body však přetrvávají, řekl činitel, který si nepřál být jmenován.

Radovan Vítek koupil panství Ringo Starra. Dal za něj téměř půl miliardy korun

Panství Rydinghurst je nově součástí impéria Radovana Vítka.Český realitní magnát Radovan Vítek koupil venkovské sídlo Rydinghurst od někdejšího člena populární britské skupiny The Beatles za 13 milionů liber (téměř půl miliardy korun). S informací o koupi přišel britský deník Daily Mail.

Čtyřiasedmdesátiletý bubeník své panství ze sedmnáctého století včetně pozemku o rozloze 200 akrů (asi 80 hektarů) nabídl ke koupi již před osmi měsíci. Vedle samotného domu s osmi ložnicemi zahrnuje čtyři menší chaty, vnitřní bazén, tělocvičnu a saunu, koňské stáje, krytou jízdárnu a heliport.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru