Polská skupina PKN Orlen, která je vlastníkem petrochemického holdingu Unipetrol, zvýší dodávky ruské ropy pro českou firmu, respektive jeho dceřinou společnost Unipetrol RPA až o 120 tisíc tun ropy měsíčně. Unipetrol to v pondělí oznámil na svých webových stránkách.

Důvodem je dokončení transakce o koupi zbylého zhruba třetinového podílu v České rafinérské od italské společnosti Eni, které Unipetrol oznámil ve čtvrtek, čímž se stal jediným vlastníkem rafinerie.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

PKN Orlen podepsal smlouvu o dodávkách ropy REBCO s ruskou státní energetickou společností Rosněfť v polovině roku 2013. Smlouva na dodávky v maximálním objemu 8,28 milionu tun ropy je platná do konce června 2016. Nyní PKN se společností Unipetrol RPA, která plánuje a řídí zpracování ropy v České rafinérské, podepsal dodatek, který zvýší množství ropy, jež poputuje do českých rafinerií.

"Dodatek je platný od 1. května 2015 do 30. června 2016 a Unipetrolu zajišťuje dodatečnou potřebu dodávek ropy ve spojitosti s vlastnickými právy ve společnosti Česká rafinérská," stojí v dodatku.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se holding stal součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN vlastní asi 63 procent akcií Unipetrolu.

Unipetrol loni snížil ztrátu na 556 milionů korun z předloňských 1,396 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun. V letošním prvním čtvrtletí pak holding vykázal čistý zisk 1,995 miliardy korun.

Česká rafinérská provozuje jediné dvě české rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Jejich roční kapacita je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru