Práci v Česku má téměř pět milionů lidí, tedy zhruba polovina obyvatelstva. Zaměstnaných bylo v prvním kvartále roku kolem 4,9884 milionu lidí, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti prvním třem měsícům roku 2014 tak práci letos získalo o 65 tisíc lidí více.

"První čtvrtletí je vždy o něco slabší, protože není obchodní sezona. Proto když se hodnota očistí právě o tyto drobné sezonní výkyvy, je zaměstnanost 5,021 milionu lidí. Podobných hodnot naše ekonomika dosahovala naposledy v předkrizovém období," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Míra zaměstnanosti vzrostla na 69,3 procenta, více práce dostaly ženy. "V meziročním srovnání nadále docházelo k významnému růstu zaměstnanosti. Dynamičtěji rostla úroveň zaměstnanosti žen v důsledku zvyšující se hranice odchodu do starobního důchodu i snižujícího se časového intervalu mezi narozením dítěte a návratem do práce. Ve srovnání se západní a severní Evropou je tento časový interval nadále výrazně delší," uvádí ČSÚ.

Podle ČSÚ v prvním kvartále klesl počet podnikatelů, naopak meziročně přibylo téměř 88 tisíc zaměstnanců.

Počet nezaměstnaných podle statistiků v prvním čtvrtletí klesl na 317 tisíc, bez práce bylo více žen než mužů. Meziročně se počet nezaměstnaných snížil o 40,7 tisíce osob. Dlouhodobě nezaměstnaných bylo o 2,2 procenta méně než ve stejném období loni, více než rok bez práce je téměř 145 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti je podle úřadu 6,1 procenta.

"Zájem o zaměstnance roste, nezaměstnanost se daří snižovat a práci má stále více lidí. Tento trend by měl pokračovat i v následujících měsících. To s sebou nese i růst mezd, který by měl být jeden z nejvyšších za několik posledních let. Nahrává tomu prakticky nulová inflace," uvedl Kozub.

Statistici data získali odlišnou metodou, než využívá pro výpočet zaměstnanosti a nezaměstnanosti Úřad práce. ČSÚ využil metodiku ILO, se kterou pracuje statistický úřad Evropské unie Eurostat. Metodika za nezaměstnané považuje osoby, které neměly zaměstnání a aktivně hledaly práci a byly do ní schopny nastoupit do dvou týdnů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru