Italské úřady zahájily vyšetřování násilných protestů, které narušily páteční slavnostní zahájení světové výstavy Expo 2015. Informovala o tom agentura Reuters. Opozice vyzvala v této souvislosti ministra vnitra Angelina Alfana, aby na svůj post rezignoval. Policie prý situaci nezvládla.

Většina demonstrantů v pátek pochodovala městem pokojně. Kritizovali především nehospodárnost prostředků vynaložených na světovou výstavu a také korupci, která přípravu akce údajně doprovázela. Část demonstrantů ale v ulicích Milána zapalovala auta i budovy, rozbíjela výlohy a na domy sprejovala antikapitalistická hesla. Střetla se také s policí, na kterou házela kameny a dělobuchy. Policie odpověděla nasazením slzného plynu a vodních děl. Většinu škod se do soboty ale podle agentury Reuters podařilo odstranit.

Milánské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování pěti lidí, které policie v pátek zadržela. Podezřívá je z vandalismu. V případě prokázání viny jim hrozí prý až 15 let vězení.

Italské opoziční strany, Liga severu a populistické Hnutí pěti hvězd, v sobotu vyzvaly kvůli údajnému nezvládnutí situace k rezignaci ministra vnitra Angelina Alfana. Policie prý nezvládla zamezit násilí a škodám, přestože se potíže s demonstranty předpokládaly. Hnutí pěti hvězd už ohlásilo úmysl vyvolat hlasování o nedůvěře Alfanovi. Liga severu svolala na pondělí protivládní demonstraci před milánský operní dům La Scala. Podle analytiků souvisí reakce opozice mimo jiné s komunálními a regionálními volbami, které se budou v Itálii konat na konci května.

Premiér Matteo Renzi dnes kritiku zásahu policie odmítl. "Malí chuligáni se stříbrnými lžičkami v ústech" podle něj ve snaze zničit výstavu neuspějí. O bezpečí místních i návštěvníků výstavy v Miláně se nadále stará zhruba 4000 italských policistů.

Výstava Expo 2015, jejíž motto zní Potraviny pro planetu, energie pro život, bude otevřená půl roku. Během konání akce přijede do severoitalského města podle odhadů asi 20 milionů návštěvníků. Deset milionů vstupenek se už údajně prodalo.