Evropská cena pro sociální inovace SozialMarie ocenila patnáct projektů ze střední a východní Evropy, které se zasazují o zlepšení sociální situace. Z Česka uspěly čtyři programy, myšlenka zaměstnávání vězňů v call centru si za tuzemské aktéry odnesla nejvíce peněz. Projekt Změna je možná skončil celkově na třetím místě a získal pět tisíc eur, tedy více než sto třicet tisíc korun.

"Lidé ve vězení by rádi pracovali, ale mají jen málo příležitostí a my jako soukromá firma jsme hledali telefonní operátory," vysvětluje Věra Babišová z firmy A-Giga, která zaměstnávala zájemce ve věznici Vinařice. Za více než čtyři roky programem prošlo více než sto padesát trestanců. Mnozí z propuštěných následně pro společnosti pracují jako běžní zaměstnanci.

"Ještě nikdy předtím jsem neslyšela o projektu, který dává vězňům takové možnosti," říká zakladatelka ceny SozialMarie Wanda Moser-Heindlová, jež rakouskou cenu založila před jedenácti lety. SozialMarie speciálně oceňuje tři hlavní projekty. Ty dostávají částku v rozmezí od pěti do patnácti tisíc eur. Dalších dvanáct projektů obdrží částku dva tisíce eur.

První místo letos získal rakouský program pro začleňování dětských a mladistvých uprchlíků do společnosti Prosa. Druhou příčku obsadil slovenský projekt bratislavských nosičů zavazadel bez domova Nota Bene. Částku dva tisíce eur si za Českou republiku odnesly projekty Sociální kliniky, Kuchařek bez domova a Férové školy.

Patronaci nad programy z České republiky letos převzal ředitel a zakladatel společnosti Linet Zbyněk Frolík. Loni soutěž zaštítil ekonom Tomáš Sedláček. Šéfa mezinárodní firmy vyrábějící nemocniční lůžka Frolíka zaujala Férová škola zaměřená na inkluzi dětí. "Mám pro to i osobní důvody, protože mám těžce mentálně postiženého bratra, který zažil obrovské stresy a vylučování, protože byl jiný," objasňuje Frolík, který bude projekt po celý rok sledovat. O konkrétní podobě podpory zatím jasno nemá.

Zároveň dodává, že dalším důvodem jeho budoucí podpory je i fakt, že firma má ve Slaném výrobní podnik, kde pracují Romové. "Někteří z nich působí na zodpovědných pozicích a vidím, že když tito lidé jsou zařazení do většinové společnosti a chováme se k nim stejně, tak se nakonec oni chovají podobně jako my," uvádí Frolík.

SozialMarie je nejstarší evropskou cenou udělovanou soukromou nadací Unruhe (Neklid) založenou v roce 2000. Letos pod rukama poroty složené z ekonomů a sociálních inovátorů prošly více než tři stovky programů, z toho přes padesát z nich tvořily nápady z Česka.

Vedle finančního ohodnocení dostávají vítězové také prostor pro zviditelnění. Celkově letos nadace rozdělila 54 tisíc eur.

Související