Kapalná biopaliva mají celou řadu odpůrců od liberálních ekonomů až po ekologické aktivisty. Oponenti jim dávají za vinu růst cen potravin, snižování kvality pohonných hmot a jejich vyšší cenu i příspěvek k zániku deštných lesů v tropech.

Přesto se jich evropské země nechtějí vzdát. Evropský parlament na konci dubna sice schválil limit pro biopaliva první generace, tedy pro bionaftu a bioetanol ze zemědělských plodin, ale porážka výrobců těchto paliv to není. Spíše jejich skryté vítězství.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Údajný kompromis dojednaný v Bruselu znamená čtvrtinový nárůst spotřeby bionafty a biolihu v Česku ještě v tomto desetiletí.
  • V tuzemsku byl loni podíl biopaliv na spotřebě pohonných hmot 5,5 procenta, měřeno s ohledem na energetický obsah jednotlivých paliv.
  • Na výrobě biopaliv vydělávají spíše velké zemědělské koncerny, i když i jejich zisky v této oblasti v posledních letech klesají.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.