Americká automobilka General Motors Co. plánuje v příštích třech letech investovat do svých závodů ve Spojených státech 5,4 miliardy dolarů (132,6 miliardy korun). Cílem investice je zvýšení výroby a zlepšení kvality vozů, oznámila ve čtvrtek automobilka.

Investice vytvoří 650 nových pracovních míst a pomůže zachovat více než 15 tisíc současných pozic.

GM zatím pouze upřesnil, že 784 milionů dolarů investuje do svých tří závodů v Michiganu. Rozdělení dalších peněz upřesní firma v příštích měsících.

V letošním roce mají celkové kapitálové výdaje GM činit devět miliard dolarů. Peníze jsou určeny na zahájení výroby nových modelů a investice do nových technologií. GM pravidelně zhruba dvě třetiny těchto peněz investuje v Severní Americe.

GM od června 2009, kdy opustil režim bankrotové ochrany, investoval do svých závodů v USA 16,8 miliardy dolarů. Firma tak vytvořila více než 3 650 nových pracovních míst a dalších 20 700 se jí podařilo díky tomu zachovat.

V prosinci však firma oznámila, že plánuje investovat pět miliard dolarů do modernizace a rozšíření svých čtyř továren v Mexiku. Průměrná mzda v automobilkách v Mexiku je osm dolarů za hodinu. V USA si zaměstnanci GM vydělají v průměru 58 dolarů za hodinu, napsaly agentury AP a Reuters.

GM má po celém světě 396 závodů a zhruba 215 tisíc zaměstnanců.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru