Americká centrální banka (Fed) zhoršila hodnocení stavu domácí ekonomiky a upozornila zejména na to, že zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz. Fed to dnes uvedl na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Základní úrokovou sazbu podle očekávání nechal beze změn a nijak nenaznačil, kdy by mohl přistoupit k jejímu zvýšení.

Fed od prosince 2008 ve snaze podpořit ekonomiku drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0 až 0,25 procenta. Dnes centrální banka připustila, že v americké ekonomice jsou slabá místa a že nejlépe na tom stále není ani trh práce. To podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost, že Fed na zvýšení sazeb nebude připraven přinejmenším do září.

"Výbor předpokládá, že cílové rozpětí sazby na federální fondy (klíčová krátkodobá sazba v USA) bude vhodné zvýšit, až bude patrné další zlepšení na trhu práce a až bude dostatečně přesvědčivé, že inflace bude ve střednědobém období směřovat ke dvouprocentnímu cíli," uvedl Fed, který tak zopakoval formulaci z minulého měsíce. Na rozdíl od březnového sdělení však centrální bankéři v podstatě nevyloučili možné zvýšení sazeb na svém příštím setkání.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila růst na 0,2 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední rok. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 2,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru