Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí prudce zpomalila tempo růstu - hrubý domácí produkt se zvýšil pouze o 0,2 procenta po růstu o 2,2 procenta v předešlém kvartálu.

Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Na nečekaně slabší výkon největší světové ekonomiky mělo částečně vliv špatné počasí, které zasáhlo spotřebitelskou poptávku. Svou roli sehrály i nižší výdaje energetických firem v reakci na pokles cen ropy. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za pomalejším růstem podle vlády stojí také silný kurz dolaru a pracovní spory v přístavech na západním pobřeží USA, které se mezitím podařilo vyřešit.

Americká ekonomika tak podle prvního rychlého odhadu rostla v prvních třech měsících roku nejpomalejším tempem za poslední rok. Údaj přitom zůstal za očekáváním analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali zpomalení růstu na 1,0 procenta.

Číselný odhad dopadu špatného počasí, silného kurzu dolaru a narušení aktivity v přístavech dnešní vládní zpráva neuvádí. Ekonomové ale odhadují, že nezvykle chladné únorové počasí snížilo tempo růstu o půl procentního bodu. Narušení činnosti v obvykle vytížených západoamerických přístavech ubralo další 0,3 procentního bodu.

Podle analytiků však existují náznaky, že ekonomická aktivita v USA se opět zvolna zlepšuje. Údaje ze zpracovatelského sektoru, statistiky o výstavbě obytných realit, maloobchodních tržbách a firemních investicích ale naznačují, že situace se zlepšuje velmi pomalu.

Vláda zveřejnila údaje o výkonu ekonomiky jen několik hodin před koncem dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Očekává se, že centrální bankéři v prohlášení slabší růst ekonomiky zmíní, ale pravděpodobně jej označí jen za přechodný jev.

Ještě na začátku letošního roku mnoho ekonomů předpokládalo, že Fed zvýší úrokové sazby se současných historických minim letos v červnu. Nyní se nejčastěji zmiňuje až druhá polovina roku.

Americké akciové trhy po zveřejnění zprávy zamířily dolů a například Dow Jonesův index ztrácel asi 0,3 procenta. Podobně oslaboval kurz amerického dolaru.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru