Češi jsou stále více ochotni pomáhat a mají k k filantropii, tedy k dobročinnosti, stále kladnější vztah. Od roku 2000 do roku 2013 se objem peněz, které firmy darují na dobročinné účely, ztrojnásobil. V současnosti jednotlivci dají ročně na 2,5 miliardy korun a firmy darují stejnou částku, tedy dohromady jde v Česku na dobročinné účely zhruba 5 miliard ročně.

Data představila v úterý Nadace Via, která se přehledem filantropie dlouhodobě zabývá. „Od roku 2000 do 2013 vzrostlo tuzemské HDP 1,67krát, průměrná mzda 1,9krát, ale finanční dary na dobročinnost se zvýšily 2,9krát. Z toho je vidět, že tendence Čechů darovat je stále větší,“ říká Jiří Bárta, ředitel Nadace Via. 

Nadace také představila rozsáhlý průzkum, který pro Sdružení Via a Nadaci Via udělala společnost STEM na konci minulého roku. Zkoumala, jak Češi přistupují k filantropii a jak ji vnímají lidé z různých vrstev společnosti. Cílem projektu bylo zjistit názory příslušníků elit a české veřejnosti na filantropii a dárcovství, přičemž elitami se rozumí lidé z politiky, státní správy, z akademické sféry, z médií, z ekonomiky nebo z kultury.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.