Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, dosáhla v prvním čtvrtletí základního provozního zisku (OIBDA) 11,45 milionu dolarů (286 milionů korun) proti ztrátě 3,40 milionu dolarů o rok dříve.

Její tržby ale kvůli silnému kurzu dolaru klesly a čistá ztráta se zvýšila. K přesunu do provozní ziskovosti podobně jako u výsledku za celý loňský rok nejvíce přispěly aktivity na českém trhu, vyplývá ze zprávy společnosti.

Výnosy CME klesly meziročně o 10,4 procenta na 126,13 milionu dolarů, v přepočtu na stálé kurzy se ale naopak zvýšily o devět procent. Na běžné provozní úrovni utrpěla firma ztrátu 17,24 milionu dolarů a její čistá ztráta se zvýšila zhruba o 50 procent na 73,27 milionu dolarů.

Ukazatel OIBDA neboli provozní výsledek před odpisy a amortizací se z aktivit v České republice zlepšil na 10,09 milionu dolarů ze zisku 2,71 milionu dolarů před rokem. Výnosy českých aktivit v přepočtu na dolary klesly zhruba o deset procent na 34,97 milionu dolarů. Jsou tak stále o něco vyšší než výnosy z Rumunska, tam ale provozní ziskovost CME v prvním čtvrtletí mírně klesla.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Firma má nyní nové vedení a získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech, kdy sledovala strategii zvyšování cen v situaci propadu reklamního trhu. Loni provozní zisk CME dosáhl 38,28 milionu dolarů po ztrátě 180 milionů dolarů v roce 2013 a celoroční výnosy vzrostly o 7,5 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Výsledky tohoto čtvrtletí prokazují, že růstový impulz, který jsme loni získali, působí i v tomto roce. Zvláště nás těší šíře provozního zlepšení, které bylo zjevné na řadě našich trhů a zajistilo významný nárůst OIBDA i navzdory značnému posílení dolaru," uvedl k výsledkům ve firemní zprávě jeden ze dvou generálních ředitelů CME Michael Del Nin.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru