Americká společnost Pfizer, která patří mezi největší výrobce léčiv na světě, v prvním čtvrtletí díky silné poptávce po očkovacích látkách a lécích na rakovinu vytvořila vyšší zisk, než se čekalo.

Tržby ale vinou silného dolaru klesly a firma kvůli tomu snížila v úterní zprávě i jejich celoroční výhled.

Čistý zisk Pfizeru se meziročně zvýšil o dvě procenta na 2,38 miliardy dolarů (asi 60 miliard korun). Zisk na akcii očištěný od jednorázových položek pak dosáhl 51 centů a o dva centy předčil průměrný odhad analytiků v anketě agentury Thomson Reuters.

Tržby klesly o čtyři procenta na 10,9 miliardy dolarů, což bylo také více, než se čekalo. Výnosy z prodeje vakcín se o 44 procent zvýšily a dosáhly 1,33 miliardy dolarů.

Pfizer dosahuje zhruba 60 procent svých tržeb v zahraničí, takže většinu jeho příjmů ovlivňují pohyby kurzu dolaru. Americká měna v prvním čtvrtletí proti koši měn zpevnila o devět procent, což v přepočtu na dolary snížilo americkým firmám výnosy v zahraničí.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Pfizer snížil odhad tržeb na celý rok na 44 až 46 miliard dolarů z dosavadní předpovědi 44,5 až 46,5 miliardy dolarů. K podobnému kroku tento měsíc přikročil i největší americký výrobce produktů zdravotní péče Johnson & Johnson.

Akcie Pfizeru zůstaly po zveřejnění zprávy bez větších změn.

Jejich kurz v celém prvním čtvrtletí vzrostl o 12 procent, zatímco Dow Jonesův index během této doby o 1,5 procenta klesl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru