Rokem 2013 skončilo stávající programovací období a tím i možnost pro firmy žádat do stávajících operačních programů strukturálních fondů. I když některé fondy se snažily pod hrozbou vracení nevyčerpaných eur zpátky do Bruselu rozdat zbývající peníze ještě v roce 2014. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Nové programové období začalo v roce 2014, ve kterém je pro podniky nejzajímavější Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Ten má rozdělit 120 miliard korun. První předběžné výzvy na něj ministerstvo průmyslu a obchodu vypíše na konci dubna, tedy již zítra. Předběžné jsou z toho důvodu, že OPPIK stále ještě nebyl schválen Evropskou komisí. K tomu by mělo dojít v horizontu jednoho, maximálně dvou týdnů.

Zpoždění dotačního programu lze využít k získání náskoku v přípravě projektů. Žadatelé, kteří mají zkušenosti s žádostmi o dotaci do strukturálních programů, ví, že při vypsání konkrétních výzev k podávání žádostí, je čas na zpracování a podání žádosti většinou poměrně krátký.

Zejména pokud projekt obsahuje stavební práce a žadatel musí předložit územní rozhodnutí či stavební povolení. Všem zájemcům proto doporučujeme využít toto období pro přípravu kvalitních záměrů. Optimálním způsobem je příprava podnikatelského záměru a podkladů pro registrační žádost, které tvoří začátek projektového cyklu. 

Informovaní žadatelé díky předběžným výzvám získají náskok a budou moci reagovat jako první po oficiálním vypsání výzev v informačním systému MS2014+. Podle informací MPO mají být oficiální výzvy zveřejněny na konci května. 

V novém programovém období bude sníženo množství programů i množství prostředků, které ČR získá z kohezní politiky. V období 2007 – 2013 byla podpora poskytována prostřednictvím 26 programů. Pro období 2014 – 2020 je vytvářeno 15 operačních programů (OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, OP Výzkum, vývoj a vzdělávání, OP Doprava, OP Životní prostředí, OP Zaměstnanost, Integrovaný regionální operační program, OP Praha - pól růstu ČR, OP Technická pomoc, sedm OP pro příhraniční spolupráci). Objem prostředků, které má ČR možnost získat v období 2014 – 2020 se sníží z 26,7 miliardy eur na 20,5 miliardy eur. 

Inovace a konkurenceschopnost

V nadcházejícím plánovacím období by mělo dojít k výraznému zjednodušení. Je připraven jednotný systém pro administraci. Pro firmy vedle dotací by měly být využívány i další finanční nástroje ve formě zvýhodněných úvěrů, záruk a rizikového kapitálu. Na podporu svých projektů dostanou čeští podnikatelé k dispozici ještě o půl miliardy eur více než v předcházejícím programovém období let 2007 až 2013, konkrétně 4,3 miliardy.

Nový operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost přejímá sice strukturu obdobnou předchozímu úspěšnému operačnímu programu, ale je více zaměřen na inovace a posílení konkurenceschopnosti. Změnami, které asi nejvíce dolehnou na podnikatele budou - snížení míry podpory na 25 procent, 35 procent, 45 procent ze současných 40 procent, 50 procent a 60 procent podle velikosti podniku, což by mělo být kompenzováno právě použitím finančních nástrojů v rámci programu. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.