Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Proběhne odborné setkání na téma Energetická efektivita a energetické služby.

Praha. Uskuteční se valná hromada společnosti O2 Czech Republic. Měla by schválit plán rozdělení společnosti.

Praha. Proběhne briefing ministra dopravy Dana Ťoka k zajištění budoucího provozu Centrálního registru vozidel.

Londýn. Britská ropná společnost BP zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Londýn. Bude zveřejněna předběžná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Británie za první čtvrtletí.

Tokio. Japonské firmy Panasonic a Honda Motor zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté finanční čtvrtletí.

Berlín. Koncern Volkswagen po rekonstrukci otevře fórum v Berlíně, kterým prezentuje pro veřejnost všechny značky své skupiny.

Frankfurt nad Mohanem. Německý automobilový koncern Daimler zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Detroit. Americká automobilka Ford Motor zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

New York. Největší světová farmaceutická společnost Pfizer zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

New York. Americká internetová společnost Twitter zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.


Apple má za sebou další vynikající čtvrtletí. Firmu táhne hlavně nový iPhone

Další rekordní čtvrtletí si připsal americký výrobce elektroniky Apple. Za první tři měsíce letošního roku vzrostly tržby firmy více než o čtvrtinu na 58 miliard dolarů (téměř 1,5 bilionu korun). O třetinu také vzrostl zisk firmy na 13,6 miliardy dolarů (přes 91 miliard korun). Společnost tak opět překonala odhady analytiků.

Pozoruhodným výsledkům Applu pomohly hlavně prodeje chytrých telefonů iPhone. Firmě přinesly o 55 procent více tržeb než před rokem. Nejnovější iPhone 6 oproti předchozím modelům citelně vyrostl a firma také poprvé nabízí dvě různé velikosti.

Italové vycouvali z boje o opravu D1. Stavět bude Metrostav, Swietelsky a Hochtief

D1 - ilustrační foto.Italská společnost Serenissima Costruzioni už nebude bojovat o zakázku na opravu části dálnice D1. Skončil tak její souboj s Ředitelstvím silnic a dálnic, které ji v polovině února vyloučilo kvůli údajnému nedodání části dokumentace. Firma se sice obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ten nicméně počátkem dubna řízení zastavil. Italská společnost totiž nesložila povinnou kauci.

"Společnost Serenissima se rozhodla, že ukončí řízení u ÚOHS pro úsek Hvězdonice–Ostředek, a nebude tak blokovat zahájení oprav. Ještě není rozhodnuto, zda stejný krok učiní i ve sporu o úsek Ostrovačice–Kývalka," sdělila Michaela Jorgensen z právní kanceláře Smed Jorgensen, která italskou společnost v Česku zastupuje.

Babiš: Tendr na nové jaderné bloky musíme vypsat nejpozději v roce 2016

Příští rok je podle Andreje Babiše je nejzazší termín k vypsání jaderného tendru.Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš. Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně.

"Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě," uvedl ministr financí.

Do Česka přitečou další čínské miliardy. Fosun tu chce investovat až 80 miliard

Do Česka míří nové čínské investice. V přepočtu desítky miliard korun hodlá největší čínský soukromý konglomerát Fosun Group investovat do nemovitostí, průmyslových podniků a zajímá se také o malé technologické firmy. Vstup do Česka v posledních měsících oznámily další velké čínské investiční skupiny a banky.

Podle informací HN chce Fosun Group v Česku utratit jednu až tři miliardy eur, tedy v přepočtu přes 80 miliard korun. Jednání šéfů Fosunu s českými úředníky a firmami proběhlo v Šanghaji minulý týden v rámci výpravy politiků a zástupců desítek společností na technologický veletrh.

Deutsche Bank hodlá zrušit více než čtvrtinu poboček a odejde z několika zemí

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem.Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank hodlá v příštích letech zrušit více než čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí, ve kterých nyní působí, a omezit svá aktiva v investičním bankovnictví. Počítá s tím restrukturalizační plán pro příštích pět let, jehož podrobnosti zveřejnila banka v pondělí na svých webových stránkách.

Nová strategie, jejíž implementace počítá s jednorázovými náklady okolo 3,7 miliardy eur, má posílit ziskovost podniku. Banka si od ní slibuje snížení ročních nákladů o 3,5 miliardy eur (96,1 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru