Farmaceutická společnost Mylan odmítla nabídku na převzetí od většího konkurenta Teva Pharmaceuticals, který je ochoten za ni zaplatit 40,1 miliardy dolarů (více než bilion korun). Nabídku ve formě hotovosti a výměny akcií považuje Mylan za příliš nízkou, nicméně podle agentury Reuters si zároveň nechal otevřené dveře pro případné další jednání.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mylan v prohlášení uvedl, že správní rada je ochotná zahájit jednání o prodeji podniku v případě, že nabídnutá cena bude vyšší než 100 dolarů za akcii. Teva nabídla za jednu akcii 82 dolarů, což ve srovnání se závěrečnou cenou akcií den před nabídkou představovalo zisk 21 procent. V pondělí dopoledne akcie klesly pod 73 dolarů.

Nicméně Mylan rovněž uvedl, že spojením s firmou Teva by byl Mylan vystaven problematické kultuře a vedení a nebylo by příznivé ani pro akcionáře. Firma rovněž dodala, že i nadále trvá na své nabídce na firmu Perrigo. Mylan minulý týden oznámil, že chce za 31 miliard dolarů převzít společnost Perrigo. 

Teva je podle tržeb největším světovým výrobcem generických léků, což jsou kopie přípravků, kterým vypršela patentová ochrana. Téměř polovina jejích příjmů pochází z prodeje generických léků.

Vyrábí také značkové léky, jako léky na nemoci centrální nervové soustavy, respirační onemocnění či rakovinu a léky na předpis. Jejím nejprodávanějším lékem je lék na roztroušenou sklerózu Copaxone. Teva působí i v České republice, kde patří mezi pět největších farmaceutických firem.  

Společnost Mylan, která rovněž vyrábí generické léky, vznikla ve Spojených státech. Nedávno se ale z daňových důvodů rozhodla přesunout svoje sídlo do Nizozemska. Celkem má 25 tisíc zaměstnanců. Její zisk loni činil 929,4 milionu dolarů a příjmy 7,72 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru