Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank hodlá v příštích letech zrušit více než čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí, ve kterých nyní působí, a omezit svá aktiva v investičním bankovnictví. Počítá s tím restrukturalizační plán pro příštích pět let, jehož podrobnosti zveřejnila banka v pondělí na svých webových stránkách.

Nová strategie, jejíž implementace počítá s jednorázovými náklady okolo 3,7 miliardy eur, má posílit ziskovost podniku. Banka si od ní slibuje snížení ročních nákladů o 3,5 miliardy eur (96,1 miliardy korun).

Deutsche Bank je odhodlána být "přední globální bankou sídlící v Německu", uvedli v pondělním prohlášení nynější šéfové bankovní skupiny Jürgen Fitschen a Anshu Jain.

Společnost již minulý týden oznámila, že v rámci restrukturalizace prodá divizi Postbank, zaměřenou na drobné klienty, a omezí aktivity v investičním bankovnictví, které je pro ni významným zdrojem zisku.

V pondělí skupina sdělila, že plánuje omezit své aktivity v oblasti komodit či některých finančních nástrojů. Aktiva v investičním bankovnictví hodlá snížit zhruba o 200 miliard eur.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Další kroky se týkají drobného bankovnictví, kde se banka potýká s vysokou konkurencí a nízkými maržemi na domácím trhu. Do roku 2017 plánuje zrušit až 200 ze současných zhruba 730 poboček provozovaných pod vlastní značkou. Počet zemí či míst, ve kterých banka působí, by se měl v příštích pěti letech snížit o 10 až 15 procent.

Firma nicméně hodlá investovat do rozvoje některých aktivit. Výrazné investice plánuje v oblasti digitalizace, kam hodlá v horizontu pěti let investovat až jednu miliardu eur.

Deutche Bank v neděli zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí, podle kterých jí klesl zisk o polovinu na 559 milionů eur z 1,1 miliardy eur v prvním kvartálu před rokem. Tržby nicméně vzrostly o 24 procent na téměř rekordních 10,4 miliardy eur, především díky nárůstu obchodování bankovních klientů.

Výrazný propad zisku banky je důsledkem růstu nákladů na právní služby spojené s chystanou restrukturalizací a měnových výkyvů, uvedla v neděli banka.

Německá banka také oznámila, že plánuje vyplácet na dividendách až 50 procent svých zisků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru