Loni se k policii hlásilo skoro 5000 lidí, psychotesty ale úspěšně složilo jen 39 procent z nich. Podle odborníků zájemci neuspějí často kvůli tomu, že jsou nevyzrálí a závislí na rodičích, uvedl v neděli Radiožurnál. Vychází přitom z výroční zprávy psychologů Policejního prezidia za rok 2014.

Psychotesty zkoumají kromě inteligence také mentální stabilitu, odolnost proti stresu či logické myšlení. "Nemáme dostatek kvalitních uchazečů, proto je tak velký 'odpad' na psychologických testech," řekl rozhlasu policejní odborář Milan Štěpánek. Testy by proto v žádném případě nezjednodušoval.

Podle psychologa z Policejního prezidia Vladimíra Vosky je často problém v tom, že uchazeči nejsou dostatečně mentálně vyzrálí. Úskalí u mladých mužů většinou nastává, když nemají za sebou vojnu.

"Uchazeči, kteří za sebou základní vojenskou službu měli, tak se přece jenom zdálo, že byli v některých kritériích dál. Týká se to především samostatnosti, otužilosti, určité odolnosti," vysvětlil.

Se stejným problémem se často setkává i policejní ředitel Jihomoravského kraje Leoš Tržil. "V řadě případů jsou závislí i ve vyšším věku, například v 27 letech, na rodičích. Takovým příkladem bylo, když volala maminka, že syn nemůže přijít na pohovor, protože má angínu," poznamenal.

Psycholog Voska tak často radí mladým adeptům, kteří právě vyšli ze školy, aby se nejdříve zkusili osamostatnit a přišli znovu za dva roky. Právě po této době smějí neúspěšní uchazeči podle současných pravidel psychotesty zopakovat.